banner39

Ahmet Türk polislere saldırıyı kınadı

Samsun'da dün meydana gelen silahlı saldırı Ahmet Türk tarafından kınandı.

Arşiv 19.04.2010, 09:35 19.04.2010, 09:35
Ahmet Türk polislere saldırıyı kınadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'ün yumruklu saldırıya uğradığı Samsun, önceki gece acı bir haberle yeniden gündeme geldi. Kimliği belirsiz kişiler, Ladik ilçesinde uzun namlulu silahlarla polis aracını taradı. Saldırıya Ahmet Türk'ten sert tepki geldi.

Zaman'a konuşan Türk, iki polisin şehit olmasının kendisini çok üzdüğünü söyledi. Hastaneden taburcu olduktan sonra yaptığı sağduyu çağrısını yinelerken, polis memurlarına saldırıyı kınadı. Yetkililerden olayın sorumlularını bir an önce bulmalarını isteyen eski DTP lideri, failler kim çıkarsa çıksın 'kınama' mesajının değişmeyeceğinin altını çizdi.

Kendisine yumruk atılmasıyla başlayan sürecin provokatif girişimlerle sürdürülmek istendiğine de işaret eden Ahmet Türk, "Bu ülkede gerginlik yaratmak isteyen anlayışların olduğunu biliyoruz. Geçmişte birçok olayın sürdürülmesi için nasıl provokasyonların yapıldığını da biliyoruz." dedi. Olayın, kendisine yönelik eyleme 'cevap niteliğinde' olmadığını düşünen Türk, "Orada bu olayı yapabilecek güç ve durumları yok." sözleriyle, saldırıyı PKK'nın yapabileceğine ihtimal vermedi.

Samsun'daki saldırıda burnu kırılan Ahmet Türk, hastaneden taburcu olmasının ardından evinde dinleniyor. Yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Türk, Zaman'a yaptığı açıklamada, önceki gün Samsun'da iki polisin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının kendisini çok üzdüğünü söyledi. Türk, "Üzerinde ciddiyetle durulması ve derhal açığa çıkarılması gereken bir durumla karşı karşıyayız. Bu olay neyin nesidir, kim tarafından organize edilmiş ve uygulanmıştır; mutlaka açığa çıkarılmalıdır." diye konuştu. İnsan yaşamına yönelik bütün eylem ve girişimlerin karşısında olduğunu anlatan Ahmet Türk, "Bu tür olayları her zaman kınadık ve kınıyoruz. Bizim mücadelemizin amacı, insanların yaşamını yitirmeyeceği bir süreci sağlayabilmektir. Acılarla, ölümlerle hiçbir sorunun çözülmeyeceğine yürekten inanıyoruz." ifadelerini kullandı. İki polis memurunun şehit olmasıyla sonuçlanan olayın daha önce benzerleri yaşanan bir 'provokasyon' olduğunu kaydeden Türk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok geniş bilgiye sahip olmadığım için kesin bir şey söylemem mümkün değil. Sanırım birkaç gün içinde olayın iç yüzü netleşir. Ancak failleri kim olursa olsun kınıyoruz."

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?