Ahmet Türk'e takipsizlik kararına itiraz

Kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı lideri Ahmet Türk'e Samsun'da yapılan saldırıya takipsizlik kararına itiraz edildi.

Ahmet Türk'e takipsizlik kararına itiraz


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ü darp eden İsmail Çelik'in avukatı B.Serkan Karaduman; Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Osman Baydemir, Selahattin Demirtaş ile İsmail Çelik'e yumruk atan beyaz saçlı bir kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Savcı, Ahmet Türk hakkında takipsizlik kararı verirken, Avukat Karaduman takipsizlik kararına itirazda bulundu.

Ahmet Türk'e saldıran İsmail Çelik'in avukatı Samsun Barosu avukatlarından B.Serkan Karaduman, Sırrı Sakık, Osman Baydemir ve Selahattin Demirtaş'ın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçlarından, Sırrı Sakık'ın Samsun Adliyesi önünde tehditlerde bulunduğu gerekçesiyle, "kamu görevlisini tehdit, kamu görevlisine hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme, yargı görevini yapanı etkileme" suçlarından, Ahmet Türk'ün "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme, yargı görevini yapanı etkileme" suçlarından cezalandırılmaları için Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe vererek suç duyurusunda bulunmuştu. Av. Karaduman ayrıca, Ahmet Türk'e yumruk atan İsmail Çelik'e yumruk atarak yaralanmasına neden olan bir kişinin de görüntü kayıtlarından tespit edilip cezalandırılmasını talep etmişti.

Soruşturmayı yürüten savcı, Ahmet Türk'ün Samsun Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasındaki sözlerin eleştiri kapsamında kaldığı ve herhangi bir şekilde Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216/1. maddesindeki belirtilen halkı kin ve düşmanlığı tahrik ile aşağılamak suçunun yasal unsuru oluşmadığını, böylece şüpheliye isnat edilen suçtan kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Savcı, ayrıca İsmail Çelik'i yumruklayan beyaz saçlı kişinin CD kayıtları incelendiğinde tespit edilemediğini, olay sırasında arbede oluştuğunu, olay sırasında İsmail Çelik'e kasten yaralanmasının söz konusu olmadığını, olay sırasında Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı önlemek için çevrede bulunanların meşru savunma sınırları içerisinde şahsı uzaklaştırdıkları tespitine vararak, yeterli delil olmadığından kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

Av. B.Serkan Karaduman, bugün Samsun Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesi'ne hem Ahmet Türk, hem de İsmail Çelik'e saldıran beyaz saçlı kişi hakkında savcının verdiği takipsizlik kararına itiraz etti. Av. Karaduman, itiraz dilekçesinde şu sözlere yer verdi:

"Ahmet olan canlının yapmış olduğu, içinde tahrik unsuru açık ve bariz şekilde mevcut olan konuşması 'eleştiri' kapsamında kaldığı gerekçesiyle ilgili suçun oluşmadığı belirtilmiştir. Şimdi gayet açık ve net şekilde soruyoruz? Ahmet konuşmasında 'Bu halk' derken hangi halkı kastetmiştir? Eylemi yapanlar ellerinde Apo canlısının resimleri olan sözde Kürdistan bayrağı taşıyan PKK'lılar mıdır, yoksa Doğu ve Güneydoğu'daki bütün insanlar mıdır? Hepimiz biliyoruz ki eylemi yapıp insanları yakanlar ayrıdır, Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimiz ayrıdır. O halde Ahmet bu halk değimini kullanarak bütün Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimizi PKK'lı gibi göstermiş midir, göstermemiş midir? Bu halk terimini kullanıp bu topraklarda yaşayan 80 milyon milleti farklı iki millet gibi göstermiş midir, göstermemiş midir? PKK'yı destekleyenleri Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimizin temsilcisi gibi gösterip, toplumun geri kalan diğer kesiminin kin ve düşmanlığa sevk edilmesine sebep olmuş mudur, olmamış mıdır? PKK sempatizanları sokakları harabeyi çevirdi. PKK sempatizanları milletin parasıyla alınan bankalara zarar verdi. PKK sempatizanlarının çıkardığı olaylarda 5 polis ve birçok vatandaşı yaraladı. PKK sempatizanlarının çıkardığı olaylarda 10 işyeri, 2 devlet dairesi yakıldı. PKK sempatizanlarının çıkardığı olaylarda, 10 vatandaşımız ağır şekilde yaralandı. PKK sempatizanlarının çıkardığı olaylarda, bir polis canını zor kurtardı. PKK sempatizanlarının çıkardığı olaylarda, 2 vatandaşımız diri diri yakılmak üzereyken canını zor kurtardı. Son olarak PKK sempatizanlarının çıkardığı olaylarda, bir esnaf işyerine molotof kokteyli atılarak diri diri yakılmak üzereyken canını kurtarmak için açtığı ateş sonucu 2 kişi öldü. Yine belirttiğim gibi Ahmet'in demokratik tepki dediği şey işte açıklamaya çalıştığım olaylardır. Peki o zaman bu milletin içinde birileri çıkarsa ve artık sabrımız taştı.

Madem PKK'lıların yaptığı demokratik tepki ise biz de demokratik tepkimizi göstererek PKK sempatizanlarını gördüğümüz yerde vura vura yere yapıştıralım derse ne yapacaksanız? Ahmet bu konuşmasıyla milleti tahrik etmiştir. Aynı zamanda yargı organlarını baskı altına almaya çalışmıştır. Yapmış olduğu konuşmasıyla hakim ve savcıları baskı altına almaya çalışmıştır. Ahmet'in yapmış olduğu basın açıklaması, PKK sempatizanlarının yapmış olduğu eylemi meşru göstermek amaçlıdır. Demokratik tepki değil, PKK destekli halk ayaklanmasıdır. Madem ki, insanları yakmaya teşebbüs etmek, vatanı parçalamaya çalışmak demokratik tepki ise, nasıl oluyor da vatana ihanet ettiğini düşündüğü birine yumruk atan müvekkilim İsmail'in eylemi suç oluşturuyor? İsmail terör örgütü gibi yargılanırken, esas terör örgütünün üyelerinin yaptığı eylemler demokratik tepki olarak değerlendiriliyor. Belirtmiş olduğumuz nedenlerden dolayı eksiz soruşturmayla verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın usul ve yasalara aykırı olduğu kanısındayız. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karara itirazımız değerlendirerek, şüpheli hakkında kamu davasının açılmasını ve cezalandırılmasını talep ederiz."
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2010, 21:30
banner53
YORUM EKLE

banner39