banner39

Ahmet Türk'e ülkücü ziyareti

12 Eylül döneminin önde gelen milliyetçilerinden Musa Serdar Çelebi, Ahmet Türk'ü ziyaret etti.

Arşiv 23.04.2010, 10:26 23.04.2010, 12:40
Ahmet Türk'e ülkücü ziyareti

Papa suikastı sanığı ve 12 Eylül döneminin önde gelen milliyetçilerinden Musa Serdar Çelebi, kapatılan DTP'nin eski genel başkanı Ahmet Türk'ü ziyaret etti. 

Samsun'da uğradığı saldırının ardından evinde ziyaretçileri kabul eden Ahmet Türk'ün bugün sürpriz bir ziyaretçisi vardı. 12 Eylül döneminin önde gelen milliyetçilerinden ve aynı zamanda Papa suikastı sanıklarından Musa Serdar Çelebi, Ahmet Türk'ü evinde ziyaret etti. Yaklaşık 45 dakika süren ziyaretin ardından Türk ve Çelebi, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türk ve Çelebi, Türk ve Kürtlerin bin yıllık bir geçmişe sahip olduklarını hatırlatarak, iki toplumun barış ve kardeşlik duyguları içinde beraberce yaşamaları gerektiğini söyledi. Türk ve Çelebi, iki toplumun geriliminden faydalanmak isteyenler olduğunun altını çizerek sağduyu çağrısında bulundu. Musa Serdar Çelebi'ye, 'Geçmişte kurşun sıktığımız komünistlerle şimdi arkadaşız' açıklamasının hatırlatılması üzerine Çelebi, "12 Eylül'ün acılarını hafızalarımızda halen yaşıyoruz. Tekrar aynı şeylerin yaşanmasını istemiyoruz. Türkiye, sağ-sol diye kamplara bölünmüştü. Türkiye'yi bir ihtilal sürecine soktular. Türkiye'nin dengelerini bozdular. 
Sabah saatlerinde bir ülkücünün vurulduğu bir silahla solcular vuruldu. Bugün de benzer senaryolarla karşı karşıyayız. Bakıyorsunuz yumruklar konuşuyor. Barış için adım atılırken, kardeşlik yolları yapılmaya çalışırken, herkesin tedirgin olduğu bir iklime doğru sürükleniyoruz. Bunu hissediyoruz. Biz, konuşarak meselelerin çözülebileceğini gördük. Yaptığımız toplantılarda korkunç önyargılarla donandığımızı görüyoruz. Kürt kardeşlerimizin hemen hemen hepsi bölücü gibi görülürken, öbür tarafta da Türkler
Kürtlerin baş düşmanı gibi gösteriliyor. Tarafların birbirlerini gerçek niyetleriyle anlaması gerekiyor. Sayın Ahmet Türk'ün Samsun'daki olaydan sonra bile itidali kaybetmeyerek, sağduyu çağrısı yapması bizim de böyle bir adım atmamızı zaruri hale getirdi. Türkiye'yi bölmek, parçalamak isteyenler olabilir. Ama büyük çoğunluğun bunun karşısında olduğunu ifade etmek gerek" ifadelerini kullandı.

Ahmet Türk ise, Çelebi'nin ziyaretini çok önemsediğini belirterek, "Önemsediğim bir ziyaret. Dünyamızı çok farklı sürprizlerle dolu. İnsanların birbirini anlaması, ortak bir duyarlığılı, paylaşması çok da sürpriz sayılmamalı. Doğru bir davranış, doğru bir hareket. Gerçekten geleceği düşünen insanların artması gereken bir görüşme olarak görüyorum" dedi. Türk, ortak aklın bütün sorunları çözeceğini vurgulayarak, "Diyalog ile her şey çözülebilir. Kimsenin Türkiye'yi germeye ve insanları kırmaya hakkı yok. 

Biz ortak aklı ortaya koyduğumuz gün uzlaşı kültürünü halkımıza götürdüğümüz gün, bugün yaşadığımız sancıları, sıkıntıları aşmış oluruz" diye konuştu. 
İkili daha sonra objektifler karşısında tokalaştı.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?