banner15

Ahmet Türk'ten Hamas-PKK benzetmesi

Kapatılan siyasi yasaklı lideri Ahmet Türk, gittiği ABD'de Hamas'ı PKK ile yan yana zikretti.

Ahmet Türk'ten Hamas-PKK benzetmesi


BDP Genel Başkanı Demirtaş ile birlikte ABD'de temaslarda bulunan Ahmet Türk, "Eğer Hamas bir aktörse, Hamas'ın ikna edilmesi, eğer PKK bir aktörse, mutlaka PKK'nın ikna edilmesi lazım" dedi.

Kapatılan DTP'nin eski genel Başkanı Ahmet Türk ile BDP genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Washington'da düşünce kuruluşu Carnegie Endowment'ta konferans verdiler.

Cumhuriyetin kurulmasından sonra "Kürtlerin inkarı gibi bir siyaset geliştirildiğini" savunan Ahmet Türk, "Kürt kimliğini Türkiye'nin zenginliği sayan Anayasal düzenleme, kültürel haklar ve Kürtçenin kamusal ortamda özgürce ifade edilmesi ve Kürt yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde demokratik otonomi" olmak üzere üç konuda taleplerinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin "halkın değil, seçkin ve elitlerin cumhuriyeti olduğunu" ileri süren Türk, ''değişimi bu elit kesimin istemediği'' görüşünü dile getirdi.

Türk, bir soru üzerine, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyi ile ilişkilerini geliştirmesini desteklediklerini, "ancak bunun Türkiye'deki Kürtlere karşı kullanılması yoluna gidilmesi halinde, karşı çıkacaklarını" ifade etti. Ahmet Türk, ABD Başkanı Barack Obama'ya Türkiye'ye geldiğinde söylediği şeyi hala savunduğunu belirterek, "Çözümsüzlüğün nedeni Kürtlerse hep birlikte Kürtlerin üzerine yürünmesi, ama sorun devletse bu politikasına destek verilmemesi gerektiğini" söyledi.

Türk, seçşim barajının yüzde 5'e indirilmesi durumunda, yüzde 10'un üzerinde oy alacaklarını iddia etti.

HAMAS İLE PKK KARŞILAŞTIRMASI
Türk, Türkiye'den Başbakan ve Cumhurbaşkanları ABD'ye geldiğinde, ABD Başkanlarına ilk olarak PKK konusundan bahsediyorsa, bunun PKK'nın bir realite olduğu anlamına geldiğini öne sürdü.

Obama'nın Türkiye'deki demokratik sürece katkı sağlayacak bir rol oynayabileceğini, ABD'nin daha önceden Güney Afrika ve İrlanda konusunda bunu yaptığını söyleyen Türk, demokrasinin ilerlemesi için bütün aktörlerin sürece dahil edilmesi gerektiğini kaydetti.

Türk, "Eğer Hamas bir aktörse, Hamas'ın ikna edilmesi, eğer PKK bir aktörse, mutlaka PKK'nın ikna edilmesi lazım ve demokratik sürecin işleyişine olanak sağlayacak şeylere çaba gösterilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 08:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35