banner15

AIDS'i İlaçsız Yendi; Tıp Şokta

AIDS hastalığına yakalanan 25 yaşındaki Andrew Stimpson, ilaç tedavisi almadan dünyanın en tehlikeli hastalığını yendi. Tıp dünyası şokta...

AIDS'i İlaçsız Yendi; Tıp Şokta

İngiltere'de ağustos 2002'de HIV pozitif teşhisi konulan Stimpson'ın 14 ay sonra yaptırdığı testlerde genç adam ilaç tedavisi almadığı halde, virüsün vücudunu tamamen terk ettiği görüldü. Haberin yer aldığı News of the World dergisi ile Mail on Sunday gazetesi, doktorların konuyla herhangi bir şüphesi olmadığını yazdı. Doktorlar vakayı detaylı olarak araştırmaya hazırlanıyor. Hastalığı 'bir çırpıda yenen' Stimpson, 'yaşayan en şanslı insan olduğunu' düşünüyor. Stimpson, "Dünyada 34.9 milyon HIV virüsü taşıyan insan var ve ben onu vücudundan atan ve hayatta kalan tek kişiyim" dedi. Stimpson, HIV pozitif olduğu haberini aldığında depresyona girmiş ve tedavi de olmamış. İlk teşhisten 14 ay sonra doktorlar başka bir test yapmayı önerdiklerinde sonucun negatif olduğu ortaya çıkmış.

İlk testi yapan Westminster Healthcare NHS Trust Hastanesi'nden 'yanlışlık yaptıkları' gerekçesiyle tazminat isteyen Stimpson, test prosedürüyle ilgili herhangi bir hata olmadığını öğrenmiş. Haberlere göre, tahlillerde dosya ya da kan örnekleri karışmadı. Uluslararası AIDS grubu Acet'ten Dr. Patrick Dixon, nadiren de olsa bu tür anekdotlar duyduğunu, ancak bunların kanıtlanamadığını ve Stimpson'ın, ilk belgelenmiş vaka olduğunu ifade etti. Dixon, vakanın önemini, Stimpson'ın bağışıklık sistemi içinde aşı geliştirilmesine olanak verecek anahtar bir nokta olmasına bağlıyor. Doktorlar, AIDS'e çare yolunda genç İngilizi daha detaylı araştırmalardan geçirmek istiyor, ancak Stimpson henüz buna yanaşmadı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48