banner15

AİHM Türkiye'ye ceza yağdırdı

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) sonuçlanan yedi davada yine suçlu bulundu.

AİHM Türkiye'ye ceza yağdırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) sonuçlanan yedi davada Türkiye, yine suçlu bulundu. Buna karşın Sabri Çardakçı’nın ölümü ve evinin yakılmasına ilişkin davada ise “dostane çözüme” yönelen Türkiye, toplam 198 bin euro ödeyecek.

Sabri Çardakçı’nın ölümü ve evinin yakılması ile ilgili olarak Hakkari’de yaşayan ailesinin başvurusu üzerine açılan davada Ankara, “dostane çözüm”ü tercih ederek Çardakçı ailesine 20 bin euroyu ödemeyi kabul etti. Bunun üzerine AİHM, davayı sildi.

Ancak Türkiye, AİHM tarafından sonuçlandırılan yedi davada haksız bulundu. Yeni Evrensel gazetesi eski editörü Bülent Falakoğlu ve sahibi Fevzi Saygılı’nın şikayetleri üzerinde açılan davada adil yargılanma hakkının ihlal edildiği belirtilerek Türkiye’yi toplam 6 bin euroyu ödemeye mahkum oldu.

KAMULAŞTIRMA DAVALARI PAHALIYA MAL OLDU

Bu arada, iki kamulaştırma davasını da kararına bağlayan Mahkeme, Kurt davasında maddi tazminat olarak Türkiye’ye 77 bin 500 euro cezasını verdi.

Korkmaz davasında ise Türkiye’nin maddi tazminat olarak 83 bin 260 ödemesini kararlaştıran Mahkeme, yapılan yargı masraflarının karşılığında davacılara toplam bin euro ödenmesini hükmetti.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35