banner15

AİHM'den Rusya'ya para cezası

AİHM, işkence gördükleri gerekçesiyle dava açan 2 Çeçen kardeşi haklı bulup Rusya'yı para cezasına çarptırdı.

AİHM'den Rusya'ya para cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 2000 yılında gözaltında işkence gördüğü gerekçesiyle dava açan 2 Çeçen kardeşi haklı bulup Rusya'yı para cezasına çarptırdığı bildirildi.

Rus haber ajansları, Rus güvenlik güçlerinin Çeçenistan'daki davranışları nedeniyle aldığı ilk mahkumiyetin, "Adam ve Arbi Çitayev adlı Çeçen kardeşlerin, 2000 yılında Rus güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence gördükleri" için açtıkları dava sonucu olduğunu duyurdular.

Çitayev kardeşler, AİHM'ne başvurularında 6 aylık gözaltı sırasında içi su dolu şişelerle ve coplarla dövülme, boğazlarının bantlarla sıkılması, köpeklerin üstlerine salınması ve derilerinin kerpetenle çekilmesi gibi işkence yöntemlerine maruz kaldıklarını ileri sürmüşlerdi.

Moskova'da geçen yıl uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci Anna Politkovskaya'nın kendileriyle ilgili yazdığı haber sayesinde hayatta kaldıklarını belirten Çitayev kardeşler, insan hakları örgütlerine de destekleri için teşekkür ettiler.

AİHM'nin davayla ilgili nihai kararında, “Mahkeme söz konusu güvenlik güçlerini, davacılara işkence yaptığı konusunda suçlu bulmuştur. Ayrıca konuyla ilgili kamuya açık bir soruşturma yapılmadığı sonucuna da varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

AİHM, iki kardeş için toplam 70 bin avro tazminat ödenmesi cezasını verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48