banner15

AİHM'den tazminat kararı çıktı

İnsan Hakları Mahkemesi Arestis davasında Türkiye'yi tazminata mahkum etti...

AİHM'den tazminat kararı çıktı

İnsan Hakları Mahkemesi Arestis davasında Türkiye'yi tazminata mahkum etti ama tazminat talepleri konusunda Türk tarafındaki Mal Tazmin Komisyonunu da 'iç hukuk yolu' olarak kabul etti.
 
Mahkemenin bu kararı bundan sonraki başvurular açısından kritik önemde

Strazburg'daki AİHM Ksenides Aristis adlı Kıbrıs vatandaşının Maraş'daki evi nedeniyle Türkiye aleyhine açtığı davada, Türkiye'yi 850 bin euro tazminata mahkum etti.

Fakat, mahkeme aynı zamanda Rumların Türkiye aleyhine açtığı mülkiyet davalarında Türk tarafında oluşturulan Mal Tazmin Komisyonu'nun bir iç hukuk yolu olduğunu da kararda belirtti.

Mahkeme Türkiye'den Rumların Kuzey Kıbrıs'da iç hukuk yolu olarak başvurabileceği bir komisyon kurmasını istemiş, ve bu komisyon geçen yıl kurulmuştu.

Geçen yıl kurulan Mal Tazmin Komisyonunda kendisine önerilen 920 bin dolar tazminatı kabul etmeyen Arestis, davayı yeniden İnsan Hakları Mahkemesine götürmüştü.

Komisyona şu ana kadar 81 Kıbrıslı Rum başvuru yaptı. Bunlardan 81'inde uzlaşma sağlandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapmış olan 1200 civarında daha Kıbrıslı Rum var.

Kuzey Kıbrıs'da kurulmuş olan Mal Tazmin Komisyonu'nun bir iç hukuk yolu olarak kabul edilmiş olması, mahkemenin, davaların Strazburg'a gitmeden önce, öncelikle bu komisyona gitmesini beklediği konusunda önemli bir işaret vermiş oldu.

AİHM kendisine yapılan başvurularda, davacıların tüm iç hukuk yollarını tüketmiş ve tatmin edici bir netice alamamış olması koşulunu arıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48