banner15

Aile içi Irak anlaşmazlığı mı?

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prens Türki El-Faysal’ın “özel nedenlerle” ani istifası birçok söylentiye yol açtı.

Aile içi Irak anlaşmazlığı mı?

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prens Türki El-Faysal’ın istifası sırrını koruyor. Bugün bazı Suudlu kaynaklar El-Faysal’ın istifasını, Washington’da bulunduğu 15 aylık sürede Suudi Arabistan-Amerika ilişkilerini geliştirmede başarılı olamamasına bağladılar.

 

Associated Press Ajansı, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’na yakın resmi bir kaynağa dayandırdığı bir haberde, Suud ailesinden birçok kişinin Prens Türki’nin Washington’daki görev süresinin uzaması halinde işlerin daha da kötüye gideceğine inandığını bildirdi.

 

Haberde ayrıca, Prens Türki’nin istifasıyla başta Irak olmak üzere Ortadoğu’daki hassas gelişmeler konusunda Suud ailesi içindeki görüş farklılıklarının bağlantılı olduğu belirtildi.

 

Haberde, Türki El-Faysal’ın kendisinden izinsiz Washington Post’a bir makale yazarak Amerika’nın Irak’tan çekilmesi halinde Suudi Arabistan’ın İran destekli Şiilere karşı Sünnileri destekleyeceğini öne süren danışmanını makalenin yayınlanmasından sonra görevden aldığı kaydedildi.

 

Associated Press Ajansı muhabirlerinde edindiği bilgilere göre, Suudi Arabistanlı bir çok zenginin gönüllü olarak Irak’taki Sünnilere maddi yardımda bulunduğunu, Iraklı yetkililerin Suud ailesinin bazı üyelerinin bu işte parmağının bulunduğuna veya en azından göz yumduğuna inandığını öne sürdü.

 

İstifası söylentilere yol açtı

 

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prens Türki El-Faysal’ın “özel nedenlerle” ani istifası birçok söylentiye de yol açtı.

 

Washington Post gazetesi Salı gününden itibaren Türki El-Faysal’ın öz kardeşi Suud el-Faysal’ın yerine dışişleri bakanı atanabileceğini yazardı.

 

Riyad’daki diplomatik kaynaklar, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal’ın hastalığının ilerlediğini ve son günlerde katıldığı toplantılarda hasta ve yorgun göründüğünü söyledi.

 

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği’nde görevli bir yetkili ise, söylentiler hakkında yorum yapmaktan kaçınarak, “Bildiğimiz, kardeşinin çok hasta olduğu ve yerine geçebileceği” demekle yetindi.

 

Komplo teorileri

 

New America Foundation Enstitüsü’nden dış poltika uzmanı Steven Clemons, Suudi Arabistanlı kaynaklara dayandırdığı açıklamasında, Prens Türki’nin Suud Hükümeti’nde reform karşıtı düşmanları tarafından aleyhine kurulan komplolardan bıktığını öne sürdü.

 

Clemons, Prens Türki’nin gidişinin kendileri için çok olumsuz bir gelişme olduğunu söyleyerek, Prens Türki’nin Ortadağu’da geniş bir nüfuza sahip olduğunu ve bu nüfuzun George Bush’un Irak’ta yeni bir stratejiyi devreye sokacağı dönemde Washington’a yardımcı olabileceğini ifade etti.

 

Clemon, Türki El-Faysal’ın Körfez ve Ortadoğu ülkeleriyle ilişkilerinin Suriye veya İran’a karşı atılacak bir adımda Amerika Birleşik Devletleri’nin işini kolaylaştırabileceğini de belirtti.

 

Prens Türki El-Faysal’ın istifası, Amerika’nın zamansız çekilmesinin Irak’taki şiddeti artırmasından endişe eden Suudi Arabistan ile Amerika arasındaki ilişkilerdeki belirsizliği daha da artırdı.

 

61 yaşındaki Prens Türki, Washington Büyükelçiliği görevinden önce de, Suudi Arabistan’ın Londra Büyükelçiliği ve İstihbarat Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48