banner15

Ailede sorumluluk eğitimi

Psikolojik Danışman Rukiye Karaköse, aileleri yakından ilgilendiren "Ailede sorumluluk eğitimi" konusunu idrdeledi.

Ailede sorumluluk eğitimi


Hayriye Öztuğrul / Dünya Bülteni

Çocuk yetiştirmede disiplin ve sevgi dengesinin yanında anne-babaların en çok başvurması gereken tutum, çocuğa yaşına uygun sorumluluklar vermektir. Kişilik gelişimini büyük ölçüde etkileyecek, çocuğun bağımsız, kendi ayakları üzerinde duran biri olmasını sağlayacak temel eğitim sorumluluk eğitimidir.

Psikolojik Danışman Rukiye Karaköse’nin Ailede Sorumluluk Eğitimi adında Timaş Yayınları’ndan çıkan kitabı, anne-babaya çocuğa yaklaşımları konusunda destek olacak nitelikte. Örnekleri ve açıklamalı anlatımlarıyla kolay anlaşılabilir ve uygulanabilir olması kitabın önemli özelliklerinden.

Bu ay kitapçılarda okuyucusuyla buluşan kitabın tanıtım yazısı şöyle:
‘Hayata dair temel becerilerin, dengeli, tutarlı ve istikrarlı davranış kalıplarının olumlu bir şekilde sergilenebilmesi ancak sağlıklı sorumluluk bilincine sahip olmakla gerçekleşebilir. Hayata sorumluluklar penceresinden bakarak başarıyı, huzuru ve mutluluğu yakalamak için gerekli olan sorumluluk bilincinin en önemli özelliği ise öğrenilebilir olmasıdır. İşte bu noktada anne babalar ellerinde bulunan cevherleri en iyi şekilde işlemek için oldukça etkili bir fırsata sahipler.

Çocuk ile ebeveyn arasında meydana gelen gerginliklerin temelini genellikle yerine getirilmeyen sorumluluklar oluşturur. Önce ailede, ardından da okulda, zamanında ve yerinde uygulanacak olan doğru disiplin metotları ile verilecek sorumluluk eğitimi beklenen sonucu doğuracak; bağımsız, ayakları üzerinde durabilen, özgüvene ve özdisipline sahip, kendisinin ve yeteneklerinin farkında, vicdani gelişimini tamamlamış sağlıklı kişiliklerin gelişmesiyle topluma da hizmet edecektir. Psikolojik Danışman Rukiye Karaköse ‘Ailede Sorumluluk Eğitimi’ isimli kitabıyla çocuklarına sorumluluk bilinci kazandırarak onları hayata hazırlamak isteyen anne babalara rehberlik ediyor.’

Baskı Tarihi: Nisan 2010
Fiyatı: 11 TL. 
TİMAŞ YAYINLARI 
 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 22:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Asiye Koraltan Başçı
Asiye Koraltan Başçı - 9 yıl Önce

Daha önce Rukiye Hanım'ın aile okulu seminerlerine katılmıştım. Kitabı da buradan öğrenip hemen edindim. Okudum ve çok faydalı bilgiler edindim. Uygulamak zaman alacak çünkü sorumluluk eğitimi meğer süreç işiymiş. Zevkle okunuyor ve dolu dolu bir eser olmuş. Tavsiye ederim ebeveyn ve öğretmenlere...

Resmiye Gündüz
Resmiye Gündüz - 8 yıl Önce

Ben hem anneyim hem de anaokulu öğretmeniyim. çocuklarıma sorumluluk eğitimi vermek konusunda güzel bir rehber oldu. Velilerime de yardımcı oluyorum buradan aldığım bilgiler doğrultusunda. Beğendim, tavsiye ederim.

banner39

banner36

banner37

banner35