banner39

Ailesi, savaş suçlusu Mladiç'i ölü ilân ettirecek

Soykırım suçundan aranan Mladiç'in ailesi, ölü ilan edilmesi için mahkemeye başvuracak.

Arşiv 16.06.2010, 05:23 16.06.2010, 05:23
Ailesi, savaş suçlusu Mladiç'i ölü ilân ettirecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Soykırım suçundan aranan, Bosna-Hersek'teki savaşta Bosnalı Sırpların komutanı olan Ratko Mladiç'in ailesi, Mladiç'in kanunen ölü ilan edilmesi için yarın mahkemeye başvuracak.

Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçlarını soruşturmak için Hollanda'nın Lahey kentinde kurulan uluslararası mahkemece aranan Mladiç'in eşinin talebi üzerine avukat Miloş Şalyiç, bu konuda bir süre önce çalışma başlattı.

Şalyiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mladiç'in doğum yeri olan Bosna-Hersek'in doğusundaki Kalinovik kentine gelerek, Mladiç'in doğum ve nüfusuyla ilgili belgeleri aldığını belirtti. Mladiç ailesi adına yarın sabah Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki mahkemeye "kayıp olan şahsın artık yasal olarak ölü ilan gedilmesi için" başvuracağını açıkladı.

Avukat Şalyiç, mahkemenin bu konuda hızlı davranacağını ve kanunların yerine getirileceğine inandığını ifade ederek, "Bu tip süreçlerin belirli zaman süreleri olmaz, çünkü mahkemenin gereken belgeleri toplaması zaman alır, fakat mahkemenin bu konuyu kısa süre içinde çözeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Mladiç'in kanunen ölü ilan edilmesinin, Mladiç'in eşinin, kocasının oldukça yüksek olan emekli maaşını almasına ve Mladiç'in arazilerini ve servetini özgürce kullanmasına imkan sağlayacak.

Sırbistan kanunlarına göre, bir kişinin kanunen ölü ilan edilebilmesi için 70 yaşından büyük olması ve bu kişiden 5 yıldan daha uzun bir s üredir haber alınamaması gerekiyor. Mladiç, Mart 2012'de 70 yaşına basacak.

1992-1995 yılları arasındaki Bosna savaşı sırasında Bosnalı Sırpların komutanı olan Mladiç, Srebrenitsa'da 8000 Müslüman erkeğin katledilmesi, soykırım ve Saraybosna'nın 43 ay boyunca kuşatılmasından sorumlu tutuluyor. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?