banner39

AK Parti 3. Olağan Kongresi yapılıyor

AK Parti'nin 3. Olağan Kongresi, yoğun bir katılımla yapılıyor.

Arşiv 03.10.2009, 11:17 03.10.2009, 14:40
AK Parti 3. Olağan Kongresi yapılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti'nin 3. Olağan Kongresi, Divan Başkanlığı'na Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın seçilmesiyle çalışmalarına başladı.

Türkiye'nin 39. partisi olarak, 14 Ağustos 2001'de siyasi hayattaki yerini alan ve 3 Kasım 2002 seçimleri ile 22 Temmuz 2007 seçimlerinde tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisinin, ASKİ Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek kongresinde, partililer güvenlik kontrollerinden geçirilerek salona alındılar.

Kongrede, yoklama ve açılışın ardından divan oluşturuldu. Delegelerin onayına sunulan önerge ile kongreyi yönetmek üzere Divan Başkanlığı'na Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç seçildi.

Arınç, Divan Başkanlığı'na seçilmesinin kendisi için büyük bir onur olduğunu belirterek, delegelere teşekkür etti. Kongrenin kendisi için büyük anlam taşıdığını, TBMM Başkanlığı yaptığı dönemde gerçekleşen kongrelere katılamadığını anımsatan Arınç, ''Çok başarılı olduk, 8 yıl yıl boyunca başımız hiç öne eğilmedi, hep çok şükür attığımız her adımın, söylediğimiz her sözün, yaptığımız her işin hesabını şerefle verdik. Bugün de büyük kongremizle bu onurlu, bu gururlu heyecanı hep beraber yaşıyoruz'' dedi.
Bu kongrenin, bundan sonraki büyük zaferlerin habercisi olmasını dileyen ARınç, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

Kongrede, daha sonra saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

'BİZ BİRLİKTE TÜRKİYE'YİZ'

AK Parti 3. Olağan Kongresi'nin yapıldığı spor salonunda, kongre konsepti olarak belirlenen ''Biz Birlikte Türkiye'yiz'' sloganın yazıldığı afişlerle donatıldı. ASKİ Spor Salonu'nun dış cephesi de bu konsepte uygun bir şekilde düzenlenirken, salon da beyaz ve mavi renklerle süslendi.

Salonda ''Daima birlikte, daima ileri'', ''İnsanı yaşat ki devlet yaşasın'', ''Seninleyiz her zaman Recep Tayyip Erdoğan'' pankartları yer aldı.

Arter ve Altus firmalarının organize ettiği kongre organizasyonunda, sahnenin tasarımı AK Parti Genel Merkezi'nin silueti şeklinde yapıldı.

Kongrede, müzisyen Özhan Eren'in AK Parti 3. Büyük Olağan Kongresi için bestelediği ''Işık Buradan Yükselir'' adlı şarkısı çalınacak, ayrıca AK Parti'nin 7 yıllık icraatını anlatan bir film gösterilecek.

Bu arada, salonun dışına partililer için ikram çadırları ve 100 civarında da seyyar tuvalet kuruldu.

Teşkilattan Sorumlu genel Başkan Yardımcısı HAluk İpek, divanın oluşumundan önce yaptığı selamlama konuşmasında, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

DTP'LİLER DE KONGREDE

Bu arada, AKP'nin 3. Olağan Kongresi'ne katılan siyasi parti davetlileri arasında DTP'li milletvekilleri Sırrı Sakık ve Aysel Tuğluk da bulunuyor. Öte yandan, kongreye, aralarında KKTC Başbakanı'nın da bulunduğu 63 ülkenin siyasi temsilcilerini davet edildi.

Kongreye, "demokratik açılımın" damgasını vurmasını bekleniyor. Kongrede merakla beklenen "demokratik açılımla" ilgili bildiriyi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan okuyacak, Başbakan, öncelikle dışarıda halka ardından da salondaki partililerine seslenecek.

Kongrede sonucunda, parti yönetimde önemli değişliliklerin de olması bekleniyor.

ERDOĞAN TEK ADAY

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kongreye tek genel başkan adayı olarak katılacak. Parti vitrininin yenilenmesinin beklendiği kongrede, Bülent Arınç, Sadullah Ergin, Ömer Dinçer ve Hüseyin Çelik'in MKYK'ya girmesine kesin gözüyle bakılıyor.


banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?