banner39

Ak Parti Anayasa değişikliğine hazırlanıyor

Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine, Anayasa değişikliği için hazırlıkları sürdürdüklerini açıkladı.

Arşiv 01.04.2008, 12:12 01.04.2008, 14:07
Ak Parti Anayasa değişikliğine hazırlanıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin kapatma davasıyla ilgili iddianameyi kabul etmesine ilişkin kararını değerlendirirken, "AK Parti olarak hiçbir zaman kişisel bir dava, kişisel bir mesele üzerinde durmadıklarını ve durmayacaklarını" söyledi.

Erdoğan, "Milletimizden arzu ve beklentimiz; geleceğimizi karartmak isteyen korku tacirlerine, tahrik ve provokasyonlara asla fırsat vermemesidir" dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Şimdi bir mahkeme sürecindeyiz" diyerek, Anayasa Mahkemesinin, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca sunulan iddianamenin kabulüne karar vermesi kararını değerlendirdi.

EKONOMİK KALKINMA

Erdoğan, Türkiye'nin son 5 yıl içinde aldığı yolu hatırlatarak, "Türkiye'nin itibarını yükselttik. Bu büyüme ekonomik olumsuzluklara, siyasi olumsuzluklara, küresel olumsuzluklara rağmen elde edildi. Türk ekonomisinin ne kadar dayanıklı sağlam olduğunun göstergesidir" dedi.

Başbakan Erdoğan, İzmir'in kaybetmesine çok üzüldüğünü belirterek şunları söyledi:

"EXPO 2015'in İzmir'e verilmemesine çok üzüldüm. Bu süreçten azımsanmaması gereken kazanımlar elde ettik. İzmir'e destek veren tüm ülkelere teşekkür ediyoruz. Milano'ya da başarılar diliyoruz. Yatırımlarımız daha güçlü şekilde devam ettireceğiz."

Tükiye'nin 2007 yılı büyüme rakamlarına değinen Erdoğan şunları kaydetti:

"Dün itibari ile 2007 yılı büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi büyüme ile tam 24 çeyrek üst üste büyüme sağladı. Bu seviyede bir sürekliliği hiç yaşamadık. Türkiye'nin ilk kez yaşadığı bir süreçtir. Bazı gelişmeler kısmen engellese de büyüme devam etti. Son 20-30 yılın büyüme rakamları son 5 yılın rakamları ile kıyaslayın. Son 5 yılın ortalama büyüme hızı 6.9. Türkiye ekonomisini büyüttük. Türkiye'nin itibarını yükselttik. Bu büyüme ekonomik olumsuzluklara siyasi olumsuzluklara küresel olumsuzluklara rağmen elde edildi. Türk ekonomisinin ne kadar dayanıklı sağlam olduğunun göstergesidir. Kimsenin bu millete bedel ödetmeye hakkı yoktur. Olamaz. Kimsenin bu başarılarını gölgelemeye hakkı yoktur. Türkiye ekonomisi ile geleceğe emin adımlarla ilerliyor, ilerlemeye devam edecek.

Türkiye'nin bundan gayri safi milli hasılası da 856 milyar 387 milyon YTL'ye yükselmiştir. Burada önemli olan Türkiye 500 milyar dolar sınırını artık aşmıştır. 500 milyar sınırı önemli bir sınırdır. Türkiye artık 1. ligde oynayan bir takımdır. Türkiye'nin dünyadaki imajı açısından önemlidir. Dünya'nın 17. büyük ekonomisi haline geldik. Dün itibari ile açıklanan bir oran kamu net borç stoku yüzde 29.1'e düştü.

Bu rakamlar Türkiye'nin büyüdüğünü gösteren rakamlardır. Türkiye kim nereye çekmeye çalışırsa çalışsın bizim önceliğimiz bu rakamlar bizim önceliğimiz ekonomi, reformlarla insanımızın mutluluğudur.

Bulgaristan ile ekonomik işbirliğimiz 4 milyar dolara ulaştı. Balkanlarla ilişkileri artırma hedefindeyiz. Türkiye'nin ihracat 36 milyar seviyesinde iken 110 milar dolara ulaştı."

DEĞİŞİKLİK İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Erdoğan grup toplantısındaki konuşmasını bitirdikten sonra dışarıdak yöneltilen soruları cevaplandırırken "Anasaya değişikliği için hazırlıkların sürdüğünü" açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?