banner39

AK Parti, Anayasa taslağını tartışmaya açacak

AK Parti yönetimi, “sivil anayasa taslağı'' üzerindeki çalışmalarına başladı. Geçen hafta, üyelere dağıtılan taslakla ilgili, ilk toplantı bugün yapıldı

Arşiv 27.08.2007, 18:13 27.08.2007, 18:13
AK Parti, Anayasa taslağını tartışmaya açacak


Türkiye'nin modern bir anayasaya kavuşacağını söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, ''Anayasa devlet değil insan odaklı olacak'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığındaki 11 kişilik komisyon, genel merkezde bir araya geldi.

Dengir Mir Mehmet Fırat toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, "Sivil anayasanın halkoyuna sunulması genel prensibimiz olacak" diye konuştu.

Fırat, yeni anayasanın vatandaşlar tarafından kabul edilmesinin esas olduğunu söyledi.

Eldeki taslağın AK Parti’nin taslağı olmadığını belirten Fırat, mevcut hazırlığın TOBB, TÜSİAD ve diğer birçok sivil toplum kuruluşlarının yaptığı bir taslak olduğunu, sivil anayasa taslağının kısa sürede 'AK Parti’nin taslağı' haline gelebilmesi için çalışmaların süreceğini bildirdi.

Fırat, taslak anayasa metninin en geç eylül ayı sonunda ortaya çıkmış olacağını belirtti.

Oluşturulacak metin, daha sonra, siyasi partiler sivil toplum örgütlerine gönderilecek ve internet üzerinden tartışmaya açılacak.

Sivil anayasa çalışması, cumhurbaşkanının yetkilerinin azaltılması, vatandaşlık ve egemenlik tanımlarının, değiştirilmesi, milletvekili dokunulmazlığının sınırlanması, din derslerinin seçmeli olması, üniversitelerde türbanın serbest bırakılması gibi, çok sayıda önemli değişikliği içeriyor.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?