Ak Parti AYM'ye giderse nasıl bir sonuç alır?

Ak Parti AYM'ye yapacağı itirazla zaten siyasi olduğu savunulan kapatma davasının sonucunu değiştirtemez.

Ak Parti AYM'ye giderse nasıl bir sonuç alır?

Mehmet Güner /Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ak Parti hakkında açılan kapatma davasında kullanılan en güçlü delil TÜBİTAK raporuyla çürütülünce parti kendisi hakkında verilen kararı yeniden gözden geçirmeye başladı. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan çalışmalar neticesinde Anayasa Mahkemesi'ne yeni bir dava açılması bekleniyor. Ak Parti açacağı yeni davayla kendisi hakkıda verilen kararın yeniden görüşülmesini isteyecek. Gerekçe olarak da Danıştay saldırısı delillerinin TÜBİTAK tarafından çürütüldüğünü gösterecek. Anayasa Mahkemesi, Ak Parti'ye açılan davada delil olarak sunulan Danıştay saldırısını en ciddi kanıt olarak kabul etmiş ve partiyi "laiklik karşıtlığının odağı" ilan etmiş 22 Milyon TL (eski parayla 22 Trilyon TL) para cezası vermişti.

DOÇENT DOKTOR ŞENTOP: BAŞVURU OLSA DA İŞE YARAMAYACAK


Ak Parti'nin Anayasa Mahkemesi'ne giderek kendisi hakkında verilen kararı bozma girişimi Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Anayasa Hukuku Uzmanı Doçent Doktor Mustafa Şentop tarafından "başvuru olsa da pek işe yaramaz, çünkü bu dava zaten siyasiydi, yapılacak başvuru sonucu değiştirmez" diye yorumlandı.

Konuyla ilgili Dünya Bülteni'ne konuşan Doçent Doktor Mustafa Şentop, Ak Parti'nin bu girişiminin işe yaramayacağını çünkü davanın zaten siyasi olduğunu söyledi.

DAVA ZATEN SİYASİYDİ, AK PARTİ YANLIŞ YAPTI

Doçent Doktor Şentop açıklamasında, Ak Parti'nin kapatılması için açılan davanın savunmasında partinin de hata yaptığını vurgulayarak bu hatasının Anayasa Mahkemesi üyelerine bir koz olduğunu ifade etti.

Şentop, açıklamasında şöyle konuştu: "Bir faydasının olacağını zannetmiyorum. Geçen basına yansıyan ses kaydında (Anayasa Mahkemesi Üyesi Serdar Özgüldür'e ait olduğu iddia ses kaydı), "bu delliler zaten öyle elle tutulur deliller değil, bir delil yok diyor, bunlar ordan burdan toplama şeyler diyor" diye itiraf ediliyor. Önemli olan bir karar vermeti orda. En büyük temel yanlışı AK Parti yaptı. Orada tamamen düzgün teknik bir savunma yaparak yanlış yaptı. Bu bir siyasi davadır. Siyasi davalarda böyle teknik savunma yapılmaz. Burada siyasi savunma yapılır. Zaten onlar da Ak Parti'nin böyle düzgün savunması nedeniyle böyle bir karar verebildiler. Bu, ses kaydında da itiraf ediliyor. Şimdi burada tabi şu var. Teknik bakımdan. Eğer bir karar verildiğinde o kararın dayanağı olan delillerle ilgili değişik bir durum ortaya çıkarsa ya yeni delil ya da mevcut delillerin sahte olduğu anlaşılırsa o zaman iadei muhakeme sebebidir bu. Yani yargılanmanın yenilenmesi sebebidir. Davaya yeniden bakılması gerekir. Muhtemelen Ak Parti de böyle bir talepte bulunacak. Ama benim kanaatime göre sonuç değişmez."

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 14:37
banner53
YORUM EKLE

banner39