banner39

AK Parti DTP'lilerin istifalarını kabul etmeyecek

Ak Parti'nin ara seçime gitmemek için DTP'lilerin istiflarını kabul etmeyeceği öğrenildi.

Arşiv 16.12.2009, 10:06 16.12.2009, 10:19
AK Parti DTP'lilerin istifalarını kabul etmeyecek


Okan Haksever / Ankara Kulisi

DTPnin kapatılması üzerine sine-i millet kararı alan 19 DTP'linin istifaları CHP ve MHP destek verse bile Meclis'ten geçmeyecek. AK Parti, DTP'li milletvekillerinin sine-i millet istifalarına "hayır" oyu verecek. Ara seçim senaryoları boşa çıkacak.

DTP'nin kapatılmasıyla partisiz kalan 19 milletvekili, önceki gün Diyarbakır'da sine-i millet kararını açıkladı. Resmi istifalar henüz TBMM'ye ulaşmadı. Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında AK Parti'de yapılan durum değerlendirmesinden "ara seçime zemin hazırlamama" kararı çıktı. AK Parti'de, 19 istifanın TBMM'de kabul edilmesi halinde 2 DTP'linin milletvekilliğinin de düştüğü dikkate alındığında, 6 boş milletvekilliğinin de buna ekleneceği ve bir milletvekilinin daha istifa etmesi durumunda ara seçimin kaçınılmaz hale geleceği vurgulandı.

MECLİS'E GEL

Sine-i milletin yürürlüğe girmesi için 276 oy gerekiyor. AK Parti'nin, "hayır" oyu kullanması durumunda, istifalara MHP ve CHP'nin destek vermesi yeterli olmayacak. Ülke gündemini seçimden uzak tutmak isteyen AK Parti yönetimi, DTPlilerin resmi istifaları Meclis Başkanlığı tarafından işleme alınana kadar sessiz kalma kararı alırken, istifaların TBMM'de kabul edilmemesi yönünde oy kullanma görüşünü benimsedi. Bu karar, Başbakan Erdoğan'ın Genel Kurul'da yaptığı konuşmaya da "Her türlü konunun çözüm yeri Meclis'tir. Biz her kesimi buraya, Meclis'e siyaset yapmaya çağırıyoruz" şeklinde yansıdı.

DEVAMSIZLIKTAN DA DÜŞEMEYECEKLER

Sine-i millet kararı alan DTP'li milletvekillerinin istifalarının kabul edilmemesi halinde bu kez gündeme "devamsızlık" konusu gelecek. İçtüzüğe göre bir milletvekili mazeretsiz olarak1 ayda 5 toplantıya katılmazsa, devamsızlık nedeniyle vekilliğinin düşürülmesi için diğer suçlarda olduğu gibi dokunulmazlığının düşürülmesi için dosya hazırlanıyor. Başkanlık Divanı tespiti yaptıktan sonra diğer dosyalar gibi devamsızlık dosyası da Anayasa Adalet Karma Komisyonu'nda görüşülecek. Çoğunluğunu AK Partililerin oluşturduğu ve bugüne dek hiçbir dokunulmazlık dosyasının görüşülmediği bu dönemde DTPliler için de farklı bir uygulamaya gidilmeyecek.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?