banner39

Ak Parti hasta vekilleri de oylamaya çağırdı

İlk oylamalarda anayasa değişikliğine destek 330 oyun altına düşerse, bağımsız milletvekillerinin oyu kıymete binecek.

Arşiv 18.04.2010, 19:01 18.04.2010, 19:02
Ak Parti hasta vekilleri de oylamaya çağırdı

 

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara


Meclis Genel Kurulu, AK Parti’nin hazırladığı anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine bugün başlıyor. AK Parti yönetimi, Nisan ayı sonuna kadar sıkıyönetim ilan etti. Milletvekillerine Nisan ayı sonuna kadar Ankara dışına çıkış yasaklanırken, bunun tek istisnası ağır hastalık ve birinci dereceden yakının vefatı olacağı kaydedildi. Başbakan Erdoğan da Meclis’e devam konusunda hassas davranıyor. Bugün saat 13.00’teki Genel Kurul görüşmeleri öncesinde saat 11.00’de TBMM’de Meclis Grubu’nu toplayacak olan Erdoğan, milletvekillerine, “Fire vermeyelim” uyarısı yapacak.

HASTA VEKİLLER KALKIP GELECEK


Bu arada Başbakan Erdoğan, omzundaki bir rahatsızlıktan dolayı ameliyat olan Gaziantep Milletvekili Özlem Müftüoğlu’nu telefonla arayarak, “Geçmiş olsun” dedi. Erdoğan’ın “Nasılsın, TBMM çalışmalarına katılabilecek misin?” sorusu üzerine Müftüoğlu’nun, “Kendimi iyi hissediyorum. Ne olursa olsun Anayasa oylamasında Genel Kurul’da olacağım, bilmenizi isterim Sayın Başbakanım” dediği öğrenildi. Uzun süredir sağlık sorunları yaşayan Şanlıurfa Milletvekili Mustafa Kuş’un ise oylamalara katılıp katılmayacağı kesinleşmedi.

İLK GÜN GECE YARISINA KADAR

Anayasa değişikliğinin Genel Kurul görüşmeleri, taktik savaşına sahne olacak. Muhalefet, araştırma önergeleri ile anayasa değişikliğinin Meclis’ten geçiş sürecini yavaşlatmayı hedeflerken, AK Parti’de günde en az 3 madde geçirmeyi amaçlıyor. İlk gün Genel Kurul gece 24.00’e kadar çalışacak. Diğer günler ise AK Parti, ‘bitene kadar çalışma’ formülüyle muhalefet milletvekillerine, “Engel olmayın; görüşmeler çabuk bitsin evinize erken gidin” mesajı verecek.

60 GİZLİ OYLAMA


Anayasa değişikliği teklifleri, Genel Kurul'da iki tur halinde görüşülüyor. İlk tur görüşmelerinde geneli ve maddeleri üzerinde yapılan konuşmaların ardından maddelerin tek tek gizli oylaması yapılacak. Teklif için ilk turda "maddelerine geçilmesi" ile 29 madde için toplam 30 gizli oylama yapılacak. İlk turdaki görüşmelerde teklife destek 330 oyun altına düşerse, bağımsız milletvekillerinin oyu daha da önem kazanacak. TBMM İçtüzüğü'ne göre, ikinci tur görüşmeye birinci görüşmenin tamamlanmasından 48 saat sonra başlanacak. İkinci turda, maddeler üzerinde konuşma olmayacak. Ancak, maddeler üzerinde değişiklik önergesi verilmiş ise o önerge üzerinde milletvekilleri konuşabilecek. İkinci turda da maddelerin yanı sıra teklifin tümüyle birlikte 30 gizli oylama yapılacak. Teklif, Meclisin üye tam sayısının beşte üç çoğunluğuna karşılık gelen 330 gizli oyla kabul ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?