banner39

AK Parti kapatmaya karşı formül arıyor

Açılabilecek kapatma davasının önünü, AK Parti değişiklik paketinde üretilecek bir formül ile kesmeye çalışıyor.

Arşiv 20.03.2010, 13:17 20.03.2010, 18:26
AK Parti kapatmaya karşı formül arıyor

 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni/ Ankara

AK Parti’nin hukukçu kurmayları, pazartesi günü saat 11'de muhalefete sunacakları anayasa değişiklik paketi üzerinde çalışmayı sürdürüyor.

AK Partili hukukçuların, "paket tamam" açıklaması yapmalarına rağmen, halen tartıştıkları ve formül üretmeye çalıştıkları konu ise, AK Parti'ye karşı şu günlerde açılabilecek bir kapatma davasının önünün nasıl kesileceği. AK Parti’ye karşı olası kapatma davası açılması durumunda, parti kapatmalarında Venedik Kriterleri’nin getirildiği yeni düzenlemenin geçerli olup olmayacağını tartışıyor. Kulislere yansıyan bilgilere göre, AK Parti’nin hukukçu kurmayları, anayasa değişikliğinin devam eden kapatma davalarını da kapsaması için pakete geçici madde koymayı tartışıyor.

Anayasa’nın 68’inci maddesine, parti kapatmaya “terörü teşvik” suçunu şart koşan Venedik Kriterleri getirilirken, “Bu düzenleme, sürmekte olan davaları da kapsar” geçici maddesiyle sorunun aşılması planlanıyor. Böylece Anayasa değişikliği yürürlüğe girene kadar AK Parti hakkında kapatma davası açılırsa, bu dava Venedik Kriterleri’ne göre ele alınacak.

ÜYE SAYISI ARTARSA

Bu arada Anayasa Mahkemesi’nin 2’ye bölünmesi ve üye sayısının 17’ye çıkarılmasına ilişkin düzenleme de yeniden masaya yatırıldı. Pakete konulup konulmaması tartışılan bu düzenlemeye göre de Anayasa Mahkemesi üyelerinin bir bölümünü TBMM seçecek; yedek üyelik kaldırılacak. Kapatma davalarına üyelerinin tamamının katılacağı Genel Kurul’da karar verilecek. Böylece çoğunluğu Ahmet Necdet Sezer döneminde atanan Anayasa Mahkemesi üyelerinin olası kapatma davasındaki sayısal üstünlüğü kırılabilecek. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?