AK Parti: Savcı delilleri çarpıtmış

AK Parti'nin Anayasa Mahkemesi'ne verdiği ön savunmayla ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor.

AK Parti: Savcı delilleri çarpıtmış


AK Parti, kapatma davasının iddianamesine, Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya'nın "çarpıtılmış deliller" koyduğunu savundu.

TBMM mescidinde Kuran kursu açıldığı yönündeki soru önergesinin Başsavcı tarafından ek delil olarak sunulduğu, Bülent Arınç'ın böyle bir kursun açılmadığı yönünde verdiği yazılı cevabın iddianameye eklenmediği vurgulandı.

AKP, Anayasa Mahkemesi'ne verdiği ön savunmada, tüm işlemleri yargı denetimine açık olduğu için iktidar partilerine karşı dünyanın hiçbir yerinde dava açılmadığını ifade etti. Başsavcı'nın iddiaları şu örneklerle çürütülmeye çalışıldı:

MECLİS'TE KUR'AN KURSU YOK Kİ

Başsavcı, iddianamesinin ekinde, "Bülent Arınç'ın başkanlığını yaptığı TBMM'nin mescidinde Kuran kursu açıldığının yazılı basında yer aldığı" yönündeki haberleri kaynak göstermiştir. Ancak söz konusu haber, soru önergesinden ibarettir. Sayın Arınç'ın bu soru önergesine istinaden verdiği yazılı yanıt, iddianamede yer almamıştır. Sayın Arınç, "Meclis Mescidi'nde Kuran kursu açılması söz konusu değildir" diye yazılı yanıt vermiştir.

LAİKLİKLE NE İLGİSİ VAR

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Ölümün nerede ne zaman geleceği belli mi? Musalla taşına yatırıldığınız zaman 'Falanca cumhurbaşkanıydı, falanca başbakandı' veya 'Cumhurbaşkanı niyetine ya da başbakan niyetine' demeyecekler. Er kişi niyetine diyecekler" sözleri laikliğe aykırı eylemlere delil gösterilmiştir. Bu konuşmanın laiklikle en ufak ilgisi yoktur.

İNGİLİZCE BİLMİYOR

Başbakan'ın 2003 mayısında Malezya'daki Times gazetesine, "Modern bir İslam devleti olarak Türkiye, medeniyetlerin uyumuna örnek olabilir" dediği öne sürülmüştür. Oysa Başsavcı'nın bile iddianameye sunduğu bu konuşmanın İngilizce metninde 'Modern bir İslam devleti' ifadesi yer almamaktadır. Bu ifade, bir gazetecinin köşe yazısındaki yorumundan ibarettir.

'BEYAZ ÇARŞAF' MUHALEFETE CEVAPTI

Başbakan'ın grup konuşmasındaki, "Biz o beyaz çarşaflarla yola çıktık. Bedel ödemeye hazırız. Bize de inanan, güvenen bir kitle var. O kitle, sessiz yığınlar olarak yıllar yılı bekledi. Öfkeli olduğumu söylüyorlar, öfke de bir hitabet sanatı" sözleri, Başsavcı tarafından 'dince kutsal sayılan kuralları referans gösterme ve istismar etmek' olarak nitelenmiştir. Bu sözler, kimi muhalefetin merhum Başbakan Adnan Menderes'in idam edildiği yönündeki imalı ve tehdit içeren konuşmalarına karşı verilen cevaptır.

Kaynak: Akşam

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 18:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
SAFFETER
SAFFETER - 11 yıl Önce

kurt kuzuyu yemeyı aklına koymus bır kere ne yapacak sudan bahaneler uretecek .kendısı bılmıyormu sudan bahane uretttıgını .kuzu da bılıyor kurtta .kurt guclu gıbı gorunuyor ama kuzunun kuzumu yoksa kuzu postunamı burundugunu bılmıyor .bızde gorecegız akp kuzumu yoksa degılmı

banner39

banner36

banner37

banner35