banner39

AK Parti, Tersaneler için önerge verdi

TBMM'ye, Tuzla tersanelerinde son 8 ayda meydana gelen işçi ölümleriyle ilgili iş kazaları için Araştırma Önergesi verildi.

Arşiv 21.02.2008, 19:10 21.02.2008, 19:10
AK Parti, Tersaneler için önerge verdi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti, Tuzla tersanelerinde son 8 ayda 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş kazaları için TBMM Araştırma Önergesi verdi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Kemal Yardımcı ile 23 milletvekili tarafından Meclis Başkanlığı'na verilen önergede, dünya gemi inşa sipariş defteri son 3 yılda yüzde 89 büyürken, Türk tersanelerinde yüzde 360 büyüme sağlandığına dikkat çekildi.

2002 yılında 37 tersane faaliyet gösterirken bu sayının Ekim 2007 itibariyle 77'ye yükseldiğine, istihdam edilen personel sayısının 14 binden 33 bine yükseldiğine ve yan sanayiyle birlikte bu rakamın 100 bin civarında olduğuna işaret edilen önergede, sektörün temel probleminin aşırı büyüme olduğu belirtildi. Problemlerin çözümünün denizcilik eğitiminden geçtiğine vurgu yapılan önergede, Tuzla'da yaşanan ölümlerle ilgili şu ifadelere yer verildi:

''Bu durum, tersanelerde bazı işlerin taşeron firmalara yaptırılmasından, bu firmaların yeterince eğitilmemiş kişileri istihdam etmesinden, genel olarak iş güvenliği önlemlerinin alınmaması ve bu konulardaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesinden kaynaklandığı düşünülebilir. İşverenin iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına, Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği'ne uyulup uyulmadığının tespit edilmesi halinde gerekli yaptırımların uygulanıp uygulanmadığı araştırılmalıdır."

Önergede, yaşanan ölüm olayları, gelişen Türk gemi inşa sanayi ve denizcilik sektörünün sorunlarının araştırılması, istihdam, eğitim, kapasite, iş sağlığı ve iş güvenliği, can ve mal güvenliği konularında alınacak önlemlerin tespiti amacıyla Meclis araştırması açılması istendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?