banner39

Ak Parti ve Derin Devlet'e: Yiyin birbirinizi

Ak Parti'nin derin devletle mücadelesini konu Birgün gazetesi "Yiyin birbirinizi" manşetinı kullandı.

Arşiv 22.03.2008, 12:29 22.03.2008, 12:29
Ak Parti ve Derin Devlet'e: Yiyin birbirinizi

Birgün gazetesi AK Parti'nin kapatılması ve Ergenekon Operasyonlarının geldiği nokta sonrası durumu ilginç bir manşetle anlattı.

"Küresel kapitalizmin 'kendine demokrat' aktörü AKP ile devlette yuvalanmış baskı rejimi yanlılarının didişmesinde, şov niteliğinde gözaltılarla yeni bir aşamaya girilmiş oldu…" spotunu kullanan Birgün, "Yiyin Birbirinizi" manşetiyle çıktı.

Birgün gazetesi duruşunu haberindeki şu ifadelerle belli ederken analiz yazısında tavrını şu şekilde açıkladı:

KAPATMA DAVASI İLE İLGİSİ

Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu dün sabaha karşı Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. AKP'liler, partileri hakkında açılan kapatma davasını Ergenekon soruşturmasını durdurma hamlesi olarak yorumlamıştı.

BASINA DA GÖZDAĞI

Türkiye'ye yıllarca kan kusturmuş 'derin devlet'in, ancak kendisine dokunan kısmıyla ilgili, 'kendine demokrat' AKP ile darbe özlemcilerinin halkın gerçek sorunlarıyla ilgisi olmayan çatışmasının bu aşamasında, AKP'nin bir yandan da basına gözdağı vermeyi hedeflemiş olması birçok kuruluş tarafından tepkiyle karşılandı.

ANALİZ

Karşı hamle gündemde


Egemen sınıf içi iktidar çatışmaları dün itibariyle yeni bir boyut kazanmış bulunuyor. Seçimlerden güçlü bir biçimde çıkan AKP hükümeti küresel kapitalizme entegrasyon sürecine paralel siyasal üst yapıyı da şekillendiriyor. AKP'nin "demokratikleşme" adı altında devleti küresel sermayenin ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirme mücadelesi, yine devlet içinde ve dışındaki ulusalcı-milliyetçi "güçlerin" direnişini açığa çıkarıyor.

AKP'nin MHP desteğiyle türbana ilişkin yapmış olduğu anayasa değişikliği ve sonrasında ortaya çıkan iç gerilim, Yargıtay Başsavcısı'nın AKP'yi kapatma davası ile yeni bir boyut kazanmış durumda.

Ancak yaklaşık iki ay önce başlatılan ve kapsamı bir takım deşifre olmuş kişilerden öteye geçemeyen "Ergenekon" operasyonu, dün sabah itibariyle AKP'nin kapatılma istemine yönelik bir karşı hamlesi olarak tekrar gündeme oturmuş bulunuyor. Yine göründüğü kadarıyla belirli "simge" isimlerden ibaret ve bir çeşit mesaj niteliği taşıyan bu operasyon ne kadar "gladyo" veya "Ergenekon" örgütlenmesini hedef aldığı ve ne kadar ileriye gideceği şüphelidir.

Cumhuriyet gazetesinin temsil ettiği konum, izlemiş olduğu yayın çizgisi bir yana 82 yaşındaki imtiyaz sahibi ve başyazarını sabaha karşı saat 00.04'de gözaltına almak bu çatışmanın şiddetini, pervazsızlığını ve gözü dönmüş olma halinin çok güzel göstergesi.
Bu çatışma egemen sınıfların iktidar içi çatışmalarıdır. Bütün bu gelişmeler ne AKP'nin demokratikleşme kaygısyla sözde "derin devlet"e yönelik başlattığı operasyonudur ne de 80 yıllık eskimiş baskıcı arkaik devlet yapısının ezilen ve sömürülen emekçi halkın çıkarları kapsamında AKP'ye karşı mücadelesidir.Kaynak: BirGün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?