banner15

AK Parti'de Anayasa için '330' endişesi başladı

AK Parti, Anayasa değişikliği yaparak referanduma sunma girişimlerini "330 oy" sıkıntısı sebebiyle askıya aldı. Hükümet, muhalefet desteği arayacak.

AK Parti'de Anayasa için '330' endişesi başladı

Okan Haksever-Ankara / Dünya Bülteni

AK Parti yönetimi, bir süredir üzerinde çalıştığı anayasa değişikliği çalışmalarını geri plana itti. TBMM'de 337 sandalyesi bulunan iktidar partisi, anayasa değişikliğini tek başına Meclis'ten geçirirken, yapılacak gizli oylamada bazı milletvekillerinin hayır oyu vermesi durumunda 330 barajını aşamama riski yüzünden geri adım attı.

MUHALEFETİN KAPISI ÇALINACAK

AK Parti, 8-10 maddelik bir anayasa değişikliği için muhalefet gruplarının da destek olacağı bir paket üzerinde çalışma yapacak. Ancak parti yönetimi, anayasa değişikliği için aceleci olmayacak. Konu, muhalefet gruplarıyla girilecek dirsek temasının ardından 2-3 ay sonra gündeme getirilecek.

BU YIL REFERANDUM PLANI VAR

Muhalefetin destek vereceği bir paketin şekillenmesi halinde, 330'un üzerinde geçecek anayasa değişikliği ile 2010 yılında kısmi anayasa değişikliği içeren bir referandum planı yapılıyor. Muhalefetle uzlaşı sağlanamaması durumunda ise AK Parti'nin B planı, Meclis'ten, "kısmi" destek bulup 2011 Mayıs sonunda genel seçimlerle birlikte seçmenin önüne çifte sandık koymak olacak.

ERDOĞAN : GRUBUMUZ BIÇAK SIRTINDA

Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin bu planının ipuçlarını önceki gün katıldığı canlı yayında yaptığı değerlendirmede verdi. Anayasa değişikliğini millete götürmeyi istediklerini anlatan Erdoğan, "İstiyoruz ki ülkemize AB normlarında bir sivil anayasa kazandıralım ve bu konu için de ideal bir yol olarak referandumu görüyoruz. Bize kalsa bu yıl bir referandum arzu ediyoruz. Ama tabi bir de sayısal olarak bizim grubumuz bıçak sırtında. Olayın, bir de olumlu yaklaşanı, olumsuz yaklaşanı olabilir. Çünkü gizli oyla oluyor; riske etmek de istemiyoruz" değerlendirmesi yapmıştı.
 
Anayasanın 175. maddesine göre, anayasanın referanduma gitmeden değiştirilebilmesi için 367 milletvekilinin oyu gerekiyor. Meclis'ten anayasa değişikliği çalışmasının geçebilmesi için de en az 330 milletvekilinin 'evet' oyu gerekiyor. 330 ila 367 arasında kabul gören anayasa değişiklikleri ancak referandumda geçerli oyların yüzde 50'sinden 1 fazlasını alırsa yürürlüğe girebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 14:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
semi
semi - 11 yıl Önce

icimizdeki dusmanlardan disardakilerine ihtiyacimiz yok.. ergenekon ap nin icine de girmis demek... vay halimize.... bunlar yavas cok hemde cok yavas... niye hemen referandum yok????? niye niye niye yaaa sayin erdogan bilmezmisin icindekileri .. niye yavassin????

banner39

banner50

banner47

banner48