banner39

Ak Parti'de kapatmaya karşı farklı ses

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, DTP'nin kapatılmasına karşı çıkarak, kararının siyasi olduğunu söyledi.

Arşiv 12.12.2009, 16:46 12.12.2009, 16:46
Ak Parti'de kapatmaya karşı farklı ses

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Demokratik Toplum Partisinin (DTP) kapatılması kararının, hukuki olma niteliğinden fazla siyasi nitelik taşıdığını ve Türkiye'nin siyasi ihtiyaçlarına şu anda çok uygun düşmediğini söyledi.

Ertuğrul Günay, 4-5 Aralık'ta Ankara'da düzenlenen "5. Ulusal Yayın Kongresi"nin sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin DTP'nin kapatılmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Anayasa mahkemelerinin, özel bir değerlendirme yapan mahkemeler olduğunu dile getiren Günay, bunların, parlamentoyu, siyasi partileri denetlendiğini, esas itibariyle verdikleri kararın çoğu kez siyasi olduğunu aktardı.

Kendisinin de bir hukukçu olduğunu dile getiren Bakan Günay, bunun çok çeşitli örneklerini bildiğini, anayasa mahkemelerinin, çok kritik konjonktürlerde karar verdiğini ve gerekçesini yıllar sonra açıkladığını, ancak siyasi etkisini o an doğurduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, "Bu kararın da hukuki olma niteliğinden fazla, siyasi nitelik taşıdığını ve Türkiye'nin siyasi ihtiyaçlarına şu anda çok uygun düşmediğini düşünüyorum" dedi. Yorum Yaz | Yorumları Oku

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü