banner39

AK Parti'de 'ya paket bölünürse' hazırlığı

Anayasa Mahkemesi'nin 3 Haziran'da vereceği karar, AK Parti'deki referandum satrancı hazırlığını yoğunlaştırdı.

Arşiv 30.05.2010, 10:37 30.05.2010, 10:37
AK Parti'de 'ya paket bölünürse' hazırlığı

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara Kulisi

Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin anayasa değişikliği için yaptığı başvuruya vereceği kararı heyecanla bekleyen AK Parti'nin hukukçu kurmayları, Yüksek Mahkeme’nin HSYK’nın ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısında değişiklik öngören hükümlerin paketten çıkarılmasına karar vermesi durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği üzerinde çalışıyor.

PAKET OLDUĞU GİBİ REFERANDUMA SUNULUR BEKLENTİSİ

AK Parti kurmayları, Anayasa Mahkemesi'nin, Yüksek Mahkeme’nin yapısında değişiklik öngören düzenlemeye karşı olmayacağını ancak, HSYK’nın yapısında değişiklik öngören maddenin “paketten çıkarılabileceğini” düşünüyor. Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin başvurusunu yerinde bulmayacağına ilişkin görüş de ağırlığını koruyor. Ancak, paketin içeriğine ilişkin müdahalelere karşı B Planı hazırlığı sürüyor.

AK Parti yönetimi, bu düzenlemelerin paketten çıkarılması halinde, paketin geri çekilmesine ilişkin formül üretmek için kolları sıvadı. AK Parti kulislerinde, "Anayasa Mahkemesi, paketi olduğu gibi referanduma sunulmasına yeşil ışık yakacak. Referandumdan evet çıkması durumunda uygulama safhasına geçerken, yürürlüğü durduracak" görüşü öne çıkıyor.


PAKET GERİ ÇEKİLEBİLİR Mİ ?

2007 yılında Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa değişikliğinde “11’inci Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilir” ibaresini, Abdullah Gül’ün Ağustos’ta Meclis’te seçilmesi üzerine, 21 Ekim 2007 tarihli referandum öncesinde geçici hükümle paketten çıkaran AK Parti, aynı yöntemin, bu referandumda da uygulanıp uygulanamayacağını tartışıyor.

 DESTEK YÜZDE 45 SEVİYESİNDE

AK Parti, anayasa değişikliği paketinin CHP, MHP ve BDP’nin de destek vereceği hale dönüşmesi durumunda, referandumdan vazgeçip, “Referandumun maliyeti çok fazla. Gelin bunu Meclis’te 367’nin üzerinde oyla geçirelim ve doğrudan yürürlüğe girsin” demeyi planlıyor. Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın yapısındaki değişiklik planı ise başka bahara ertelenecek. Anayasa Mahkemesi’nin paketin içeriğine müdahale etmemesi durumunda ise meydanlarda CHP, MHP ve BDP yönetimlerine karşı sert eleştiriler yöneltilip bu partilerin tabanlarından “Evet” oyu istenecek. AK Parti kulislerinde, anketlerde referanduma desteğin yüzde 45 civarında çıktığı ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?