banner39

AK Parti'den son dakika hamlesi

Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk tur oylamasıyla ilgili AKP ile Anavatan Partisi arasındaki pazarlıklar, dün gece geç saatlere kadar sürdü

Arşiv 27.04.2007, 12:15 27.04.2007, 12:15
AK Parti'den son dakika hamlesi

AKP, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'ya "son dakika paketi" götürdü. Her iki partinin grup başkanvekilleri ve milletvekilleri arasındaki görüşmelerde istekler masaya yatırıldı.

Mumcu'nun aylardır dile getirdiği cumhurbaşkanını halkın seçmesi ve 5'er yıllığına iki dönem görev yapabilmesi, genel seçimlerin 4 yılda bir yapılması, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası'nda değişiklik ve YÖK reformu yolundaki 5 önerisi AKP kanadında ihtiyatla karşılandı.

Seçime saatler kala, AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından AB uyum çerçevesinde gerçekleştirilen 5 maddelik paketi, Meclis tatile girene kadar geçireceklerini açıkladı.

Ergin, "Uyum çerçevesinde 10'uncu Uyum Paketi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Meclis gündemine gelecek. Bu bağlamda Meclis'te grubu olan olmayan bütün muhalefet partilerini bu çalışmaya davet ediyoruz

Uzunca bir süredir üzerinde çalıştığımız Anayasa değişikliği için üzerinde çalıştığımız uyum komisyonuna muhalefet partilerini davet ediyoruz.

Adalet Bakanı bu uyum paketinin çerçevesini çizdi.

Meclis tatile girmeden önce AB uyum paketini Meclis tatile girmeden önce çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Buna göre, YÖK ve Eğitim Sistemi, cumhurbaşkanlığında 5+5 formulü, seçim yasaları, siyasi etik, siyasi finansman kanunları ve yargı reformu Uyum Komisyonu'nda da görüşülecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?