banner39

AK Parti'den Zeyno Baran'a sert tepki

Egemen Bağış, 'Zeyno Baran'ın hezeyanları, tam anlamıyla ruhi tedavi gerektirmektedir' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AK Parti'den Zeyno Baran'a sert tepki

AKP İstanbul Milletvekili ve Başbakan Erdoğan’ın Danışmanı Egemen Bağış, Newsweek Dergisi’ne gönderdiği mektupta, "Baran sizi kandırmış" dedi. NATO zirvesi için Riga’da bulunan Bağış, dergiye gönderdiği mektubun içeriğini Hürriyet’e şöyle açıkladı:

Tedavi Edilmeli

Baran’ın hezeyanları (saçmalıkları), tam anlamıyla ruhi tedavi gerektirmektedir. Bu kalem sahibi bir tahmin yapmış, ben burada daha sağlam bir tahmin yapıyorum: Türkiye’de demokrasi payidar kalacaktır ve AKP 2007 seçimini de kazanacaktır.

Yapılan Anayasal Suç

Bu vesileyle "darbe" komplolarının Türkiye Cumhuriyeti yasalarında suç sayıldığını ilgili herkese hatırlatmak gerekmektedir. TCK’nin "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" bölümünü ilgili herkese hatırlatmayı görev biliyorum.

Senaryo Yazıyor

Bu kalem sahibi kendini önemli göstermek için düpedüz senaryo uydurmaktadır. "İranlı generaller ve Humeyni" konusunda bir general tarafından kendisine söylendiğini öne sürdüğü sözde ifşaat, zamanın Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın 1996’da Türk basınında yayınlanmış çok bilinen demecidir. Baran olsa olsa o demeci gazetelerden okumuştur.

Baran’ın o zaman 28 Şubat konusundaki tek yazısı, 18 Şubat 1997’de Christian Science Monitor Gazetesi’nde yayınlanan yazısıdır. Olayların gidişinin iyice anlaşıldığı bir sırada, 28 Şubat’tan 10 gün önce -28 Şubat geliyor- yazısı yazmak marifet değildir. Baran’ın "sağlamcı" bir mantıkla 28 Şubat’tan 10 gün önce darbe rüyası görmesi, sonra da 10 yıl sonra şimdi "Yüzde 50 oranında darbe" neşriyatı yapması ve de bununla övünmesi olsa olsa mizah konusudur.

Geniş Hayal Gücü

Baran anlaşılan "çok şeyler bildiği" havasıyla Newsweek’i de kandırmıştır. Yüzde 50’nin ötesinde kesinlik taşıyan bir şey varsa, bu da Baran’ın geniş hayal gücüne sahip olduğudur.

Kaderin garip cilvesi olarak bu şahıs, 1997’de Türkiye’de darbeye karşı olduğunu ifşa etmiştir. Bugün Türk generallerinden korkulması gerektiğini yazmaktadır. Kendisini korkularıyla başbaşa bırakıyoruz.

Bozuk Saat

Ne demiş Baran 28 Şubat’tan 10 gün önce: "Ordunun işleri toparlayıp sivil idareyi kuracağı ve demokrasiye ilerleyeceği fikri yanlıştır. İktidardaki partiyi kapamak da partinin büyük seçmen desteğini ortadan kaldırmaz. İstikrarlı demokratik bir Türkiye ABD’nin dış politika hedefleri, Ortadoğu barışı,Kafkaslar’da ve Ege’de istikrar için hayati önem taşımaktadır." Bu duaya amin diyebiliriz. Bozuk bir saat bile 10 yılda bir kez doğru zamanı gösterebilir." 

Hürriyet

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?