banner39

AK Partili milletvekilleri Filistin'de

Filistin'de giden AK Partili milletvekilleri, Filistin'deki kardeş kanının durdurulması için kurban kanı akıtacaklarını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AK Partili milletvekilleri Filistin'de

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Filistin'deki kardeş kanının durdurulması için kurban kanı akıtacaklarını söyledi.

Türkiye'deki yardımseverler tarafından alınan 3 binin üzerinde kurbanı kesmek için Filistin'e gelen, Tanrıverdi ile aralarında Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe, Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, İstanbul Milletvekili Hüseyin Kansu ve Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir'in de bulunduğu AK Parti heyeti, Filistin Lideri Mahmut Abbas ile görüştü. Abbas'ın Mukata'daki karargahında gerçekleşen görüşme öncesinde, Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat'ın mezarını ziyaret ederek çelenk koyan heyet, dua etti. Mahmut Abbas ile yapılan görüşmenin çok samimi, içten ve anlamlı olduğunu belirten Tanrıverdi, her iki ülkenin duygularını birbirlerine ilettiklerini söyledi. Duyguların dille değil, gönülden aktarıldığını vurgulayan Tanrıverdi, "Çünkü Filistin ile Türkiye, tarihi ve kültürel bir bağa sahiptir. Aynı medeniyet havzasında 2 ülkedir. Dostluk ilişkileri çok derindir. Bu noktada birbirimize olan sorumluluklarımız ve yükümlülüklerimiz var. Türkiye Filistin'in içinde bulunduğu sıkıntıları aşması için gerekli desteği verdi, bundan sonra da verecektir. Biz Mahmut Abbas'a, iç çekişmelerin hoş olmadığını ve bunların sona ermesi gerektiğini ifade ettik. Devlet başkanı olarak kendisine düşen görevleri hatırlattık. Abbas ise, bu çekişmelerin yaşanmayacağını ve bu konuda önemli adımlar attıklarını ifade etti. Filistin haklı davasına gölge düşürmemek için herkesin birbirine hoşgörüyle yaklaşması gerekiyor. Birlikteliğin sağlanması lazım. Birliktelik sağlandığı zaman, Filistin topraklarında halkın huzurlu bir yaşamı gerçekleşebilir" dedi.

Türk halkının, ambargolar karşısında Filistin halkının zor durumda olduğunu bildiğini kaydeden Tanrıverdi, "Türk halkının kurbanlarını burada keseceğiz. Buraya gelirken 'kardeş kanının durdurulması için kurban kanı akıtmaya gidiyoruz' dedik. İnşallah bu dileğimiz gerçekleşecek. Filistin'de kardeş kanı akmayacak. Annelerin gözyaşı akmayacak. Daha da önemlisi Mescid-i Aksa gözyaşı akıtıyor, bizim de yüreğimizi dağlıyor. Bu gözyaşının bir an önce durması bizim en büyük arzumuzdur. 3 binin üzerinde kurban taahhüdü var. Bu sivil toplum örgütleri aracılığıyla gerçekleşiyor. Önemli insanı yardım kuruluşlarımız bu noktada bir gayret gösterdiler ve Türk halkı kurbanlarını buraya taşıdı. 3 binin üzerindeki kurban, Filistin ve Türk halkını birbirine daha da yaklaştıracak. Gerekli tedbirler alındı. Özellikle Gazze bölgesinde mağduriyet çok fazla. Kesilen hayvan etlerinin dağıtımı da seri olacak" şeklinde konuştu.

Tanrıverdi ayrıca, Filistin Yönetimi Lideri Abbas'ın, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapacağını sözlerine ekledi. AK Parti heyeti, yarın bayram namazını Kudüs'deki Mescid-i Aksa'da kıldıktan sonra Gazze'ye gidecek. Heyetin 3 Ocak Çarşamba günü Türkiye'ye dönmesi bekleniyor. (İhlas Haber Ajansı)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?