banner39

AK Partili vekil Obama'ya soykırımı anlattı

Akrabaları Ermeni çeteler tarafından katledilen Seracettin Karayağız, Obama'ya mektup verdi

Arşiv 07.04.2009, 16:28 07.04.2009, 17:20
AK Partili vekil Obama'ya soykırımı anlattı


AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız, ABD Başkanı Obama'nın TBMM'yi ziyareti sırasında, her yıl ABD'de dile getirilen 1915 olaylarına ilişkin kaleme aldığı mektubu sunduğunu bildirdi.

Karayağız, mektubunda, ''Ben, iki amcası ve yüzlerce akrabası 1. Dünya Savaşı'nda, Ermeniler tarafından katledilen biriyim'' ifadesine yer verdiğini belirtti.

Karayağız, mektubunda şunları kaydetti:

''Ancak belli periyotlarda parlamentonuzda gündeme gelen, hiçbir gerçek yanı olmayan sözde Ermeni soykırımı yasa tasarıları, iki ülke arasındaki dostane ilişkileri zedeler mahiyet arz etmektedir.

Ben 2 amcası ve yüzlerce akrabası 1. Dünya Savaşı'nda, Ermeniler tarafından katledilen biriyim. Ermenilerle savaşın yaşandığı bölge, 1071 yılında Malazgirt meydan savaşıyla elimize geçmiştir. O zaman bölgede İslam dinine mensup Türkler, Kürtler ve Araplar, Hristiyan dinine mensup Ermeniler, Süryaniler, Maruniler ve Keldaniler topluluk halinde yaşamaktaydılar. Bölgeyi Bizanslılar'dan alan Selçuklular ve devamı Osmanlı Devleti bu azınlıklara, din, dil ve kültürlerine hiçbir müdahalede bulunmadan 844 yıl idare etmiştir.''

Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla bölgenin muhalif devletlerce işgal edilmesinden sonra Ermenilerin çoğunluğunun Ruslarla iş birliği yaparak, kurdukları çeteler vasıtasıyla, Müslüman topluluklara saldırdıklarını ve kayıplar verdiklerini anlatan Karayağız, mektubunda şu ifadelere de yer verdi:

''Savaşta her iki taraftan da büyük kayıplar verilmiştir. Ancak bu hiçbir zaman bir soykırım olayı değildir. Kayseri, Ankara, İstanbul gibi batı vilayetlerimizdeki Ermeniler, olaylara müdahil olmadıkları için hiçbir saldırıya maruz kalmamışlardır. 844 yıl beklenip, Kanada'dan Avustralya'ya, Hindistan'dan Fransa ve İngiltere'ye kadar bütün devletlerin Osmanlı ülkesine saldırdığı bir sırada, kendisini savunacağına, soykırım yapmasına hangi mantık inanabilir. Konunun doğru anlaşılmasına bir katkı sağlamak amacıyla size bu mektubu yazdım.''

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?