AK Partili vekillerden yalanlama

AK Parti Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal ve Mustafa Ünal, anayasa değişikliği ile ilgili oylarını birbirlerine gösterdikleri yönündeki iddiaları yalanladı.

AK Partili vekillerden yalanlama

Dünya Büleni / Haber Merkezi

Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Mustafa Ünal, Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında, anayasa değişikliği oylamasında açık şekilde oy kullandıkları yönünde bir basın organında yer alan haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Cumhur Ünal, bir basın organında yer alan fotoğrafın gerçeği yansıtmadığına işaret ederek, "Fotoğrafta kendi zarfımın şeridini kopardığım an yer almaktadır. Hiçbir milletvekili de başka bir milletvekilinin oyunu denetlemek için görevlendirilmemiştir." dedi.

Haberde oyunu gösteren milletvekilinin kendisi olduğunu kaydeden Mustafa Ünal, "Anayasa komisyonu üyesiyim. Gizliliğin ne anlama geldiğini bilirim. Bu şekilde yanlış haberle kamuoyunu yanıltmak bu ülkeye zarar verir. Bu resim tamamen gerçekdışı yorumlarla halka sunulmamaktadır. Kabine girerim, perdeyi kaparım ve oyumu kullanırım." diye konuştu.

Haberi yapanlara gazeteye karşı dava açacağını söyleyen Mustafa Ünal, 19 milletvekilinin bir milletvekili tarafından kontrol edildiği iddialarının hatırlatılması üzerine, "Herkes hür iradesi ile kullanır. Böyle bir şey kesinlikse söz konusu değil." ifadesini kullandı.

VAHİT ERDEM DE SERT KONUŞTU

AK Partili Erdem, Anayasa değişikliği ile ilgili milletvekillerinin bazılarının oylarını açık kullandığı yönündeki bir gazetede yer alan iddiaları değerlendirdi. Erdem, kendi oyunu gizli bir şekilde kullandığını belirterek, "Kimse de bana 'açık kullan, kapalı kullan, şöyle kullan, böyle kullan' demedi. Öyle demeye de kimsenin hakkı yok." diye konuştu.

Basın mensuplarının 19 milletvekilinin bir milletvekiline bağlı olduğu yönündeki iddiaları hatırlatılması üzerine Erdem, "Öyle bir şey yok. Milletvekili bağlı olur mu? Milletvekili hür, bağımsız, partisinin milletvekili tabii. Partisinin kurallarına, disiplinine uyan kişi demektir. Koordinatör milletvekilleri kast edilmiştir. Duydum, ama benim koordinatör milletvekilim kim? Onu da bilmiyorum." şeklinde konuştu.

Erdem, koordinatör milletvekilinin kendisini hiç aramadığını ve hiç oylamaya geç kalmadığını kaydetti. "Kimsenin 'bana oyunu kime kullandın' diye sorma hakkı yok." diyen Erdem, kendisine böyle bir soru da sorulmadığını ifade etti.

Açık şekilde oy kullanıldığı yönündeki iddialarla ilgili soruya ise BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, "Ben görmedim. Usule uymak lazım. Kimse kimsenin gardiyanı değil. Herkes birey olarak bağımsız tutum almalı. Böyle bir şey varsa tekrarlanmalı." diye cevap verdi.

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü ise açık oy kullanmanın anayasaya aykırı olduğuna işaret etti. Uygulamanın AK Parti'nin demokrasi anlayışına çok yakıştığını savunan Mengü, anayasanın gizli oyun şartlarını belirlediğini hatırlattı.

Gizli oyun nasıl atılacaksa öyle kullanılması gerektiğini kaydeden Mengü, bugün bir gazetede konuyla ilgili çıkan haberi güzel bir gazetecilik örneği olarak nitelendirdi.

Söz konusu haberde bir milletvekilinin oy zarfını başka bir milletvekiline gösterdiğini söyleyen Mengü, "Herhalde orada pul koleksiyonu yok. Burada hangi oyu attığını gösteriyor. Bu, açık ve net bir şekilde anayasa ihlali." dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 18:12
banner53
YORUM EKLE

banner39