banner15

Ak Partililer: Dünkü olay geçmişi hatırlattı

Hükümet adına dünkü kavgayı değerlendiren Ak Partili kurmaylar "bu olaylar bize geçmişi hatıralattı" dediler.

Ak Partililer: Dünkü olay geçmişi hatırlattı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, dün TBMM Genel Kurulunda yaşanan olaylardan üzgün ve rahatsız olduklarını belirterek, "Bu olaylar bize geçmişi hatırlattı" dedi. 

AK Parti Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Suat Kılıç, Ayşe Nur Bahçekapılı, Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş, dün Mecliste yaşanan olaylarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Bozdağ, toplantıyı, "kamuoyunu doğru bilgilendirmek" için düzenlediklerini ifade ederek, "Dün yaşanan olaylardan dolayı üzgünüz, rahatsızız, TBMM'de böyle görüntülerin olması Meclisin mehabetine yakışmamıştır" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkındaki gensoru önergesinin görüşmeleri normal seyrinde devam ederken, MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş'un söz aldığını hatırlatan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Sayın Durmuş bu konuşmasıyla Peygamber Efendimize dil uzatmıştır. İslam Peygamberi son peygamberdir ve O'nu insanlarla kıyaslamak suretiyle ve bir takım benzetmeleri kullanmak suretiyle Peygamber Efendimize, bütün Müslümanlara ve İslama bizim açımızdan, bizim görüşümüze göre, dil uzatmıştır. O nedenle Sayın Osman Durmuş, dil uzatması nedeniyle herkesten çıkıp özür dilemelidir. Bütün Müslümanlardan özür dilemesi lazım. Siyaseten de olsa böyle bir ifadeyi Müslüman bir kimsenin kullanması doğru değildir. Yakışır bir şey değildir. Bunu kınıyoruz."

Osman Durmuş'un konuşmasında başörtüsüne de "dil uzattığını" söyleyen Bozdağ, "Başını örten insanlar da bir nevi aşağılanmıştır. Onlar da bu dil uzatmadan nasibini almıştır. Bu da kamuoyunu ve herkesi rencide eden bir başka yaklaşım olmuştur" diye konuştu.

Durmuş'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da dil uzattığını ifade eden Bozdağ, "Kişilerin ailesine saldırmak hangi ahlaka sığar? Böylesi bir yaklaşım milletvekillerini tahrik etmiştir" dedi.

YAŞANANLAR GEÇMİŞİ HATIRLATTI 

Yaşananların kendilerine MHP'nin geçmişini de hatırlattığını anlatan Bozdağ, 2001 yılında DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun Genel Kurulda yaşanan olaylar sonucu hayatını kaybettiğini ve dönemin MHP Milletvekili Cahit Tekelioğlu'nun 15 ay hapis cezası aldığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı seçimi döneminde "töre mağduru MHP'li Sadi Somuncuoğlu'na yapılan saldırıları" da hatırlatan Bozdağ, konulara ilişkin gazete haberlerini gösterdi. Bozdağ, olaylar olurken Bahçeli'nin en ufak bir girişimde bulunmamasından üzüntü duyduklarını ifade etti.

BENZETMEYİ YAPANA SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Bozdağ, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de "peygamber" benzetmesi yaptığı iddia edilen partili hakkında araştırma başlattıklarını bildirdi. Bozdağ, Başbakan Erdoğan'ın "bizim partimizde böyle bir adam barınamaz" dediğini hatırlatarak, "Bu konunun takipçisiyiz. Eğer böyle bir cümle sarf ettiyse AK Parti çatısı altında siyaset yaptırmayız, partide de barındırmayız. Araştırıyoruz. Bu lafı kim söylerse söylesin, ister Cumhurbaşkanı, ister Başbakan, ister Meclis Başkanı söylesin... Kim olursa olsun. Bu lafı söyleyen kişi bizim tarafımızdan hiç bir zaman ödüllendirilmez. Eğer, yanlışlık varsa onun gereğini derhal yapacağız. Parti olarak gerekli çalışmalar başlatılmıştır" diye konuştu.

"İÇTÜZÜĞÜ UYGULAMAYA DAVET ETTİM" 

Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da "Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'nun üzerine yürüdüğü" iddialarının sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Bir Grup Başkanvekili olarak, Meclisin hakkıyla, adil bir şekilde yönetilmesi için Sayın Mumcu'yu İçtüzüğü uygulamaya davet ettim. Grup Başkanvekilimiz Ayşe Nur Bahçekapılı'nın konuşmasına müdahale etmesini hatırlatarak, İçtüzüğe uymaya ve bir CHP militanı gibi davranmamaya davet etmek görevim vardı o görevi yerine getirdim. Partizanca bu görevi yapmaması gerektiğini ifade ettim.

Sayın Mumcu da 'Ben istediğim gibi yönetirim. Bana kimse karışamaz, Başkanvekiliyim' dedi. Ben de 'İçtüzüğe bağlı hareket etmek zorundasınız, hiç kimse istediği gibi davranma hakkına sahip değildir' diye grup başkanvekili olarak uyarı görevimi yerine getirdim. Grup Başkanvekilleri, Meclis Başkanvekiliyle her zaman görüşebilir. Ben hakkımı kullandım. Ben sadece AK Parti Grubunun hakkını korumak için Meclis Başkanvekili tarafsız olmaya davet ettim. 'Gerilim oluyor, lütfen buna yol açmayın' dedim. Üzerine yürüdüğümle ilgili söylenenler tamamen yalandır."

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 16:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48