AK Parti'nin dayanak noktası CMK'nın 311'nci maddesi

'Odak olma' kararının yeniden değerlendirmesi için başvuruya hazırlanan AK Parti'nin dayanağı, CMK'nın 311. maddesi.

AK Parti'nin dayanak noktası CMK'nın 311'nci maddesi

 

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Anayasa Mahkemesi’nin, HEP, ÖZDEP ve TBKP kapatma kararlarına karşı yapılan itirazları değerlendirirken 8 Ocak 2008’de aldığı kararları inceleyen AK Parti, Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Fulya Kantarcıoğlu, Zehra Ayla Perktaş’ın karşı oy gerekçelerini dayanak yapmaya hazırlanıyor; karşı oy gerekçelerinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve CMK’ya dikkat var.

AK Parti kurmayları, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın AK Parti’nin kapatılması istemiyle açtığı davanın iddianamesinde geniş yer tutan Danıştay saldırısının, AK Parti yetkililerinin beyanları sonucu “galeyan” ile işlenmiş bir eylem olmadığını savunan AK Parti, saldırıdan 1 gün öncesine ait kamera kayıtlarının silindiğinin TÜBİTAK tarafından tespit edilmesi üzerine, Yüksek Mahkeme’ye, AK Parti hakkında verilen “odak olma” kararının düzeltilmesini isteyecek.

“KAPATMA DAVASI DA CEZA DAVASIDIR”

AK Parti’nin bu konudaki en büyük dayanağı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) 311’üncü maddesi olacak. AK Parti, yeni delillerin ortaya çıkması durumunda, kapanmış dosyaların yeniden açılmasını öngören düzenlemeyi, kapatma davaları da ceza yargılaması hükmünde olduğu için aynı sınıfta değerlendirilip, AK Parti hakkındaki davaya da emsal kılınmasını isteyecek. Alınan bilgilere göre AK Parti kurmayları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmayı son seçenek olarak elde tutuyor.

KARŞI OY GEREKÇELERİ

AK Parti’nin hukukçu kurmayları, Yüksek Mahkeme’nin HEP, ÖZDEP ve TBKP kapatma kararlarına karşı yapılan itirazları değerlendirirken 8 Ocak 2008’de aldığı kararları inceliyor. Bu partilerin yeniden yargılanma taleplerini 2007 yılında kabul ettikten sonra esasa girerek yeniden yargılama talebinin reddine karar veren Anayasa Mahmemesi’nin gerekçeli kararını inceleyen AK Parti’nin hukukçu kurmayları, Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Fulya Kantarcıoğlu, Zehra Ayla Perktaş’ın karşı oy gerekçelerini dayanak yapmaya hazırlanıyor, Karşı oy gerekçelerinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve CMK’ya dikkat çekiliyor.

ERGENEKON DAVASI BİTSİN 

Alınan bilgilere göre, AK Parti’de, “Ergenekon davasının bitene kadar bekleyelim” görüşü de tartışılıyor. Danıştay saldırganı Alparslan Aslan’ın bağlantılı olduğu Osman Yıldırım, Muzaffer Tekin gibi Ergenekon davası sanıkları hakkındaki kararın kesinleşmesi halinde AK Parti’nin elinin daha da güçleneceği görüşünü savunan bazı kurmayların, “Anayasa Mahkemesi, başvurumuzu, ‘dava henüz bitmedi’ gerekçesiyle reddedebilir. En sağlamı, dava bitene kadar bekleyelim” görüşünde ısrarlı olduğu öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 18:40
banner53
YORUM EKLE

banner39