Akdağ: İsrail'den sağlıklı bilgi alamıyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İsrail tarafından doğru ve sağlıklı bilgi alamadıkladını söyledi.

Akdağ: İsrail'den sağlıklı bilgi alamıyoruz


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İsrail'den getirilen yaralılarla ilgili olarak, "Maalesef İsrail tarafından doğru ve sağlıklı bilgi alamıyoruz. Tıpkı saldırı hususundaki hukuksuzlukları gibi, bu hastaların, yaralıların tedavileriyle ilgili detaylı dosyalarını alabilmiş değiliz" dedi.

Bakan Akdağ, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, İsrail'den getirilen yaralıların durumuna ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.

Yaralıların Türkiye'ye nakledilmesi konusunda Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ciddi ve yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirten Akdağ, TSK'nın da uçak temini konusunda kendilerine desteği olduğunu anımsattı.

Bu faaliyetler sonucunda yaralıların Türkiye'ye getirildiğini anlatan Akdağ, iki yaralının Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisine başlandığını bildirdi.

Akdağ, hastanede bu yaralılar için özel bir kat ayrıldığını belirterek, "Bu yaralı kardeşlerimizin aileleri, yakınları hastanedeler. Onların da uygun şartlarda misafir edilmeleri, hastalarla ilgili bilgi almaları için gerekli tedbirleri almış durumdayız" dedi.

Atatürk Eğitim Hastanesi'nde bulunan İrlanda vatandaşı olan yaralıyla ilgili olarak İrlanda Büyükelçiliği Müsteşarı'nın bilgi aldığını söyleyen Akdağ, yaralıların durumuna ilişkin basının düzenli olarak bilgilendirileceğini de ifade etti.

Bakan Akdağ, "Maalesef İsrail tarafından doğru ve sağlıklı bilgi alamıyoruz. Tıpkı saldırı hususundaki hukuksuzlukları gibi, bu hastaların, yaralıların tedavileriyle ilgili detaylı dosyalarını alabilmiş değiliz. Dolayısıyla burada sanki sıfırdan bir hastayı kabul etmiş gibi hastanede bütün incelemeler tamamlanacak ve tedaviler de bu şekilde devam edecek" diye konuştu.

Bir Türk vatandaşıyla uyruğu henüz belirlenemeyen bir yaralıyı, durumları nakle müsait olmadığı için İsrail'de bıraktıklarını anlatan Akdağ, "Ancak onları da İsrail'deki büyükelçilik görevlilerimiz yakından takip ediyorlar. Nakli mümkün olduğunda onları da Türkiye'ye getireceğiz" dedi.

Bakan Akdağ, "Ambulans uçakların neden dünden beri İsrail'de bekletildiğinin" sorulması üzerine de, "Açıkçası yaralıların alınması hükümetimizin kararlılığıyla olmuştur. Mükemmel ve gerekli işbirliğini karşı taraftan gördüğümüzü söyleyemem. Bu kararlılıkla ancak yaralıları Türkiye getirmiş olduk. Kaldı ki uluslararası sularda böylesine bir müdahaleyi yapan, masum, silahsız insanlara ateş açan bir yönetimin başka türlü bir yaklaşım göstermesini bekleyemezdik" karşılığını verdi.

"Gelen yaralılardan birinde kanserojen maddeye rastlandığı" iddiasının hatırlatılması üzerine ise Bakan Akdağ, bu iddiaya ilişkin bir şey söyleyemeyeceğini, ancak yaralıların çok yönlü gerekli tıbbi değerlendirmeye tabi tutulacağını belirtti.

Akdağ, yaralı sayısı konusundaki bilgilerin bütün yaralılar geldikten sonra net olarak verilebileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 07:23
banner53
YORUM EKLE

banner39