Akdağ: Uçaklarımız hazırdır

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Uçaklarımız İsrail'e gitmek üzere hazır" olduğunu söyledi.

Akdağ: Uçaklarımız hazırdır


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Dışişleri ile ilgili diplomatik, teknik gereklilikler yerine getirildiği anda uçaklarımız İsrail'e gitmek üzere hazırdır" dedi.

Akdağ, ambulans uçakların yola çıkmasıyla ilgili olarak, konunun iki yönü bulunduğunu belirtti. Bunlardan birinin Dışişleri Bakanlığının İsrail ile yaptığı görüşme ve çalışmalar olduğunu ifade eden Akdağ, "Bu yapılan çalışmaların sonuçlanmasına ihtiyacımız var. İkincisi ise yaralılarımızın sağlık durumlarıdır" dedi.

İsrail'de beş yaralı Türk bulunduğunu, bunlardan ikisinin durumunun ağır olduğunu söyleyen Akdağ, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla biz buradan bir ekip gönderme ve o ekibin doğrudan yaralıları hastanelerde incelemesini arzu ediyoruz. Göndereceğimiz ekibin içinde bir beyin cerrahı öğretim üyesi, bir göğüs cerrahı öğretim üyesi, iki anestezi uzmanı öğretim üyesi var. Bunlar akademik titri olan doçent arkadaşlar. Bir de genel cerrahi profesörü var. Bu, bizim acil operasyonları yöneten genel müdürümüz aynı zamanda."

Akdağ, "Dışişleri ile ilgili diplomatik, teknik gereklilikler yerine getirildiği anda uçaklarımız İsrail'e gitmek üzere hazırdır" dedi.

Uçakların ne zaman yola çıkacağına ilişkin soruya Akdağ, "Bir şey söylesem, bir tahminde bulunsam doğru çıkmayabilir. Ancak uçakların gitmeleri Dışişleri ile yaralıların getirilmeleri ise yaralılarımızın sağlık durumlarıyla alakalı. Tabii uçakların kalkışıyla ilgili hava koşullarının da uygun olması lazım" yanıtını verdi.

Kendilerine ulaşan bilgilere göre, yaralılardan üçünün hemen getirilebileceğini düşündüklerini belirten Akdağ, ambulans uçakların çok modern bir yoğun bakım merkezi gibi olduğunu ve içlerinde ikişer yatak bulunduğunu anlatarak, ayrıca her türlü cihazın mevcut olduğunu bildirdi. Akdağ, İsrail'e iki ambulans uçağın kalkacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İki ambulans uçağımız var, üçüncüsünü özel sektörden kiralayacaktık, şu anda Türkiye'ye getiremediler. Bir teknik problem var. Üçüncü bir uçak için bakıyoruz, ama uçak sayısı önemli değil, çünkü yaralımız çok fazla olmadığı için iki uçakla da aynı operasyonu tamamlayacak durumdayız."

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 00:56
banner53
YORUM EKLE

banner39