banner39

Akdağ'dan Havalimanında denetim

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Atatürk Havalimanı'nda gezerek domuz gribi ile ilgili alınan tedbirleri denetledi.

Arşiv 01.05.2009, 05:48 01.05.2009, 05:48
Akdağ'dan Havalimanında denetim

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi ile ilgili Atatürk Havalimanı'nda incelemelerde bulundu.

Havalimanında yeni kurulan termal kameraları inceleyen Bakan Akdağ, bu kameralardan 10 tane daha alınarak Türkiye'nin çeşitli bölgelerine kurulacağını ve bu sayede gribin girişinin geciktirildiğini belirtti.

Bakan Akdağ, "Uygulamaya başladığımız günden itibaren ateşi yüksek 1 kişi tespit edildi. Ateşi yüksek kişi domuz gribi veya önemli bir şey anlamına gelmiyor. Bu bir tarama cihazı. Gelen yolcularımızın ateşini başka yollardan ölçmek yerine en modern cihazlarla ölçmeyi tercih ettik. Her gelen yolcunun kulağından ölçmek pratik değil, hem Türkiye'ye gelen yolcuları da rahatsız etmek doğru değil. Toplamda bu cihazları 10'a yükselteceğiz. Dünya sağlık örgütüyle beraber hareket ediyoruz ama bir adım önde gidiyoruz. Dünya sağlık örgütü hastalığın yaygın olduğu yerlerden gelenler için öneriyor ama biz her yolcu için yapıyoruz. VİP salonu içinde yapılabilir veya başka metotlarda uygulanabilir yolcu girişi fazla değil" dedi.

Domuz gribi rastlanan yolcuya ne tür işlem yapılacağı hakkındaki bir soru üzerine Bakan Akdağ, "Ateş yüksekse o muayene ediliyor. Ayrıca onun hikayesi alınıyor. Hastalığın olduğu bir ülkeden geliyorsa o kişi ısısı yüksek olan bu arada da hastalığın görüldüğü bir ülkeden geliyorsa o kişi domuz gribi olabilir diye düşünülüyor. Bu tür hastamlar belirlenen hastanede karantinaya alınıyor. Haseki hastanesi var İstanbul'da" şeklinde konuştu.

Türkiye'ye giren bir vakanın olmadığını ama bu gibi durumlardan korunmak için öncelikle ellerin yıkanmasının gerektiğin belirten Bakan Akdağ, "Şu an Türkiye'ye girmiş bir vaka yok. Genel anlamda bu grip sağlını için çok kalabalık ortamlarda mümkün olduğu kadar bulunmamak lazım. Ellerimizi sık sık yıkamamız ve kucaklaşıp öpüşmememizi bir müddet için bırakmalıyız. Çocuklar önemli bir taşıyıcı olabilir. Onun için çocukları ebeveynleri dışında kimsenin almaması lazım" diye konuştu.

Alınan önlemlerle şu ana kadar Türkiye'de domuz gribinin gözükmediğini ama kuluçka dönemindeki bir kişinin geldiğinde onunda tespit edilemediğini belirten Akdağ, "Şu ana kadar görülmedi ama bütün bu önlemlere rağmen ülkemizde domuz gribi görünebilir çünkü bu önlemler ülkemize hasta olarak girebilecekleri tespit etmemizi sağlayabilir. Birde kuluçka dönemi denilen bir dönem var bir kişi virüsü almıştır ama hastalık dönemine gelmemiştir 1 ile 7 gün arasında bir zaman geçebilir bu süre içinde o kişiyi tanımak imkansız. Böyle bir kişi virüsü getirebilir bu önleyici çalışmalarla hem virüsün ülkeye girişinin geciktirme çabası içindeyiz hem de aynı anda birçok kişinin birden girerek hastalığın yaygınlaşmasını önlüyor zaman kazanıyoruz" dedi.

Bakan Akdağ, vatandaşların kendilerinde gördükleri herhangi bir değişiklikle ilgili olarak her zaman hizmet veren 184 numaralı telefondan yardım alabileceklerini belirtti.

Akdağ, "Vatandaşlar yüksek ateş öksürük halsizlik kas ağrıları olduğunda hastaneye başvursunlar. Grip ve soğuk algınlığını aynı hastalık zannediyoruz. Nezlesi olan öksüren ateşi olmasa bile grip olmasa bile ben grip oldum diyoruz halk arasında. Bu gibi durumlarda vatandaşlarımız 184 numaralı telefonla bizleri arayabilirler" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?