banner39

Akif Beki: Başbakanımız şiddeti reddetmektedir

Başbakanlık sözcüsü şiddeti reddetiklerini belirterek "Bekir Coşkun'u kendi gazetesi hedef haline getirmiştir' dedi.

Arşiv 22.08.2007, 17:25 23.08.2007, 08:32
Akif Beki: Başbakanımız şiddeti reddetmektedir


Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, ''(Ya sev, ya terk et) anlayışını Sayın Başbakanımız, hiç bir zaman tasvip etmediği gibi bugün de şiddetle reddetmektedir'' açıklamasında bulundu..

Akif Beki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Seçilmiş bir cumhurbaşkanını reddetmenin vatandaşlık hukuku bakımın mümkün olmadığı, saygı göstermenin de demokratik ve yasal bir zorunluluk olduğu gerçeğini hatırlattığını'' belirtti.

Akif Beki, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın bir televizyon programında cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tartışmalarda dile getirilen bazı görüşleri eleştirdiğini ve bunu kişiselleştirmeden, bir anlayışın eleştirisi şeklinde yaptığını ifade etti.

Erdoğan'ın kişiselleştirmemesine ve herhangi bir şahsı işaret etmeyen çoğul özne kullanmış olmasına rağmen Bekir Coşkun'u bizzat yazarı olduğu Hürriyet gazetesinin eleştirilerin hedefi haline getirdiğini belirten Beki, şunları kaydetti:

''Bu eleştirileri üstüne alan Sayın Bekir Coşkun'un bir yazısında 'Sayın Gül, göbeğini kaşıyan adamın cumhurbaşkanı olacaktır, benim cumhurbaşkanım olmayacak' şeklinde ifadeler kullandığı doğrudur. Sayın Başbakanımız, Anayasa'nın 104. maddesinde de açıkça yer aldığı gibi seçilmiş cumhurbaşkanının devletimizin başı olarak milletimizin birliğini temsil ettiği gerçeğinden hareketle herkesin cumhurbaşkanı olduğunu vurgulamıştır.

'Benim cumhurbaşkanım değil' sözünün vatandaşlık hukuku bakımından anlamsızlığını ortaya koymuştur. Sayın Başbakanımızın sözlerinden açıkça anlaşılacağı üzere kastedilen sevmemek, beğenmemek, eleştirmek değildir. Sayın Başbakanımız, seçilmiş bir cumhurbaşkanını reddetmenin vatandaşlık hukuku bakımından mümkün olmadığı, saygı göstermenin de demokratik ve yasal bir zorunluluk olduğu gerçeğini hatırlatmıştır.

Bunun dışına çıkan yorum ve değerlendirmeler Sayın Başbakanımıza ait değildir.

'Ya sev, ya terk et' anlayışını Sayın Başbakanımız, hiç bir zaman tasvip etmediği gibi bugün de şiddetle reddetmektedir.''

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?