banner39

Akif'in yeğenleri yakınlarını arıyor

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un Kosova'da yaşayan yeğenleri İstanbul'da yakınlarını arıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Akif'in yeğenleri yakınlarını arıyor

Şusica'da yaşayan 80 yaşındaki Adem Efendi ve yeğeni Mehmet Akif Ersoy'un ismini taşıyan 13 yaşındaki torunu Mehmet'i köylerinde ziyaret etti. Bin 500 kişinin yaşadığı Şusica Köyü'ne gerçekleştirdiğimiz ziyarete Kosova'da görev yapan Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Faruk Sungur da Mehmet Akif Ersoy'un amcasının oğlunu ziyaret etti. Tahir Efendi'nin yaşadığı yerleri gezdiren Adem Efendi, 1999 yılında yaşanan savaş sırasında Sırp'lar tarafından yakılan Tahir Efendi'nin evini ve camiinin yerini gösterdi. Eşi Ayşe Hanım ve torunu Mehmet'le birlikte iki odalı bakımsız bir evde yaşayan Adem Efendi, Türk askerinin savaştan sonrası kendilerini ziyaret ederek hal ve hatırlarını sormalarından dolayı çok memnun olduğunu söyledi. Ancak Adem amca, ölmeden önce son kez Türkiye'ye gidip amcasını ve amcasının oğlunun kabrini ziyaret etmek istediğini söyledi. Adem amcanın evine konuk olan Albay Faruk Sungur, ihtiyaçlarını ve sorunlarını dinledi.

Aslen Kosovalı olan istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un Fatih müderrislerinden olan babası Tahir Efendi, Osmanlı'nın Balkanlar'dan çekilmesiyle birlikte Türkiye'ye göç etmiş. Kosova'nın İpek şehrine bağlı Şuşica Köyü'nde doğan Tahir Efendi, eğitimini burada görmüş. Şuşice Köyü'ndeki camide uzun yıllar imamlık yapan babası Tahir Efendi, Osmanlı'nın kan kaybetmesiyle birlikte Balkanlar'da başlayan isyanın ardından Türkiye'ye göç etmiş. Eşi Emine Şerife Hanım'la birlikte Türkiye'ye göç eden Tahir Efendi, İstanbul'un Fatih semtine yerleşti.

Akif''in yeğeni yakınlarını arıyor

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif, 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç eden Tahir Efendi, tüm yakınlarını geride bıraktı. Genç yaşında Mülkiye'de okurken babasını kaybeden Akif, hayat şartları, sürgünler nedeniyle Kosova'da bulunan yakınlarıyla bağlantıyı kopardı. Kosova özlemini kaleme aldığı

"Nerede olsam karşıma çıkıyor bir kanlı ova,

Sen misin yoksa hayalin mi vefasız Kosova"

dizeleriyle dile getiren 'Vatan Şairi' lakaplı Akif'in Kosova'da yaşayan 80 yaşındaki amcasının oğlu Adem Efendi, ölmeden önce Türkiye'ye gidip aile yakınlarını bulmak istiyor.

Kosova'da temsilciliği bulunan Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA), Kosova'daki projeleri arasında, Sırplar tarafından yakılan cami ve Mehmet Akif'in babasının evinin onarılması da yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?