banner39

Akıllı Enerji Konferansı yarın

Türkiye-AB Akıllı Enerji Konferansı Ankara'da yarın başlıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Akıllı Enerji Konferansı yarın

Yenilenebilir enerji ve enerji politikalarıyla ilgili konuların masaya yatırılacağı iki günlük konferansa, AB ülkelerinden ve Türkiye’den bilim adamları, araştırmacılar, parlamenterler ve sektör temsilcileri katılacak.

Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin Ankara’da organize ettiği Türkiye-AB Akıllı Enerji Konferansı 28-29 Ekim’de Ankara İçkale Otel’de başlıyor. Konferansta “Enerji tasarrufu ve enerji verimliliği”, “AB'de ve Türkiye'de yenilenebilir enerji”, “Türkiye'de enerji politikaları”, “Ulusal, bölgesel, jeostratejik sürdürülebilir enerji politikaları”, “Şirketler ve yenilenebilir enerjiler” konuları ele alınacak.

İki gün sürecek konferansa, Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nden Erdal Çalıkoğlu, AB Komisyonu Enerji Birimi’nden Karina Veum, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Kemal Ulusaler, Avrupa Parlamentosu’ndan enerji tasarrufu uzmanı Tilman Schwencke, Akdeniz Ülkeleri Yenilenebilir Enerji İşbirliği’nden Gerhard Knies ve ASAM’dan Necdet Pamir gibi isimlerin yanı sıra sektör temsilcileri de katılacak.

Konferans, enerji alanında ekoloji ve ekonomi merkezli yaklaşımların bir arada ele alınması ve alternatif enerji politikalarının sektörel açıdan verimini örneklerle tartıştırmasıyla bir ilk konumunda.

Konferansın organizatörleri, geleceğe yönelik enerji politikalarının, yeni nükleer santrallerin yapılması ya da yeni petrol ve doğalgaz borularının döşenmesi olarak belirlenmesine karşı çıkıyor.

Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin resmi web sitesinde, konferansın varolan enerji politikalarına alternatifleri göstermek ve Türkiye'nin enerji politikaları açısından başka bir yol seçebileceğine işaret etmek amacında olduğu belirtiliyor.

İsveç örneğiyle fosil enerji kaynaklarından ve nükleer enerjiden eşzamanlı olarak vazgeçmenin ütopya olmaktan çıktığını ifade eden dernek, sürdürülebilir enerji politikalarının gerçekleşebilmesi için, ekonomi ve şirket politikaları açısından cazip olması gerektiğini vurguluyor.

Dernek, konferansın başka ülkelerde sürdürülebilir enerji politikalarının yolunu açan stratejileri, yasaları ve şirket kararlarını tanıtmanın bir parçası olacağına değiniyor. Konferans, alternatif enerji kaynaklarının kar amaçlı kuruluşlar için de verimli olabileceğini vurgulamasıyla Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyor.

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?