Akın ve İnanır'dan şok sözler!

Tarık Akan ve Kadir İnanır, 'dinci basınla çalışmayalım' çağrısı yaptı.

Akın ve İnanır'dan şok sözler!

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği'nin geleneksel ödül töreninde konuşan Kadir İnanır ve Tarık Akan'ın konuşmaları herkesi şaşırttı.

Sanatçıların "Gelin hep beraber dinci, şeriatçı basına ve televizyonlara hayır diyelim ve çalışmayalım." açıklaması şaşkınlıkla karşılandı.

İstanbul Mövenpick Oteli'nde düzenlenen töreninde Türk Sineması Emek Ödülü'ne layık görülen Kadir İnanır ve Tarık Akan'ın konuşmaları geceye damga vurdu. Kadir İnanır, çalışma şartlarının ağırlığını vurgulayıp, "Tek başına tavır koymak doğru değil. Demokrasi, örgütlü toplumlardan geçer. Birbirimizle uğraşmaktan vazgeçelim, geleceğimizi düşünelim" diye konuştu.

Tarık Akan ise şeriatçı eğilimlere karşı çıkılması çağrısı yaparak şöyle dedi: "Bugüne kadar Kadir arkadaşımla ben, dincilere faşistlere karşı, ülkenin adam gibi idare edilmesi için mücadelemizi verdik. Ama artık yaşlandık. Gelin hep beraber dinci, şeriatçı basına ve televizyonlara hayır diyelim ve çalışmayalım."

Kaynak: Bugün


Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 15:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah birisi 27
Abdullah birisi 27 - 11 yıl Önce

Merhaba.

Bu sözler elbet tepki çekmelidir. Fakat şaşkınlıkla karşılanmamalıdır. Kuramsal olarak zaten bu ülkede geleneğe karşı tavır almış isimler prim yapmıştır. Gelenekle ünsiyet kurmuş sanatçılar yok farzedilmiş. Daha önce sistemin kanatları altında büyümüş, sonrasındaysa ise geleneğe atıfta bulunmuş sanatçılar da derhal aforoz edilmiştir.

Vel hasıl, bu isimler geleneğe karşı tavır almamış olsalardı, popülarite sahibi olmayı bir kenara bırakın, esameleri bile okunmazdı. Film şirketleri onlara figüranlık bile vermezlerdi.

Durum budur.

Elbet, bu isimlerin açıklamalarına kayıtsız kalınamaz. Kalınmamalıdır da. Kınıyoruz.Selamlar.

hakan
hakan - 11 yıl Önce

tarık akan oynadığı filmlerle topluma mesaj vermeyen jön lerden biridir,son yaptığı filmlerde zamanın modasıan uyarak toplumsal olayları irdeleyen çok az filmde oynamıştır,ideolojik altyapısı olmadığından o dönem salon sosyalistliğine soyunmuştur,çünkü 70 li dönemlerde bu moda idi,

hasan
hasan - 11 yıl Önce

ben kadir beyi yakından tanıyan birisi olarak çok üzüldüm benim mahallemin çocuğu böyle konuşmamamlıydı ne demek yani dinci basın ananın ocağına bakta utana utan

abdullah ademoğlu
abdullah ademoğlu - 11 yıl Önce

kadir ve tarık beylerin söyledikleri beni hiçmi hiç şaşırtmadı aksine onlar için düşükdüklerimi perçinlemiş oldular.Bu söylemleriyle milletin nazarında hak ettikleri yeri alacaklardır.güneş balçıkla sıvanmaz........

mustafa duman
mustafa duman - 11 yıl Önce

tatar ramazan kadar mert bilirdik kadir inanırı ama maalesf rol kesiyormuş. aldanmışız...

banner39

banner36

banner37

banner35