Akkuyu tamam, sırada Sinop var

Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Sinop'ta nükleer santral inşa edilecek, Güney Kore ile görüşüyoruz" dedi...

Akkuyu tamam, sırada Sinop var


Türkiye ve Rusya’nın Akkuyu’da nükleer santral yapılmasını öngören anlaşmayı imzalamasından sonra gözler Sinop’a çevrildi. Enerji Bakanı Yıldız, “Sinop’ta nükleer santral inşa edilecek, Güney Kore ile görüşüyoruz” dedi.

Türkiye ile Rusya arasında Mersin Akkuyu’da inşa edilecek nükleer santral anlaşmasının imzalanmasının ardından gözler Sinop’a yapılacak santrale çevrildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop’ta nükleer santral yapılması konusunda çalıştıklarını söyledi. Sinop ile ilgili çalışma gruplarının, kısa bir sürede bu anlaşmayı belli bir olgunluk seviyesine getirmeye çalışacaklarını anlatan Bakan Yıldız, mutabık kalınması, ortak bir nokta bulunması halinde, bir hedef fiyat uygulamasına ulaşılması halinde anlaşma yapacaklarını kaydetti.

Taner Yıldız, Sinop’taki santral ile ilgili olarak, “Sinop’ta nükleer santral yapılması konusunda çalışıyoruz. Şu anda çalışmalar seviyeli ve verimli gidiyor. Şartların uygun olması halinde, Güney Kore ile nükleer santral anlaşması yapacağız’’ dedi.

TEKLİFLERE AÇIĞIZ


Taner Yıldız, nükleer santralin yapımında yalnızca bir ülkeyle sınırlı olmadıklarını vurgularken, yapım ve finansman açısından başka tekliflere de açık olduklarını belirterek, başka teklifler almaları halinde bunları değerlendirebileceklerini söyledi. Nükleer enerjide çeşitlendirmeye gitmeyi hedeflediklerinin altını çizen Yıldız, enerjide stratejik açıdan, tek bir teknoloji yerine, çeşitlendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Yıldız, enerji çeşitlendirmesi çalışmalarında da, Türkiye’nin enerji politikalarının önemli kalemlerinden bir tanesinin nükleer güç santrallerinin kurulması olduğunu belirtti. Türkiye’nin öncelikle iki santral yapımına odaklanacağını belirten Yıldız, “Şu aşamada, Türkiye’nin gündeminde iki nükleer santral yapımı bulunmaktadır, daha fazlası değil’’ şeklinde konuştu. Türkiye, en az 8-10 bin megavatlık bir nükleer güç santralinin kurulmasını amaçlıyor. Bunun için de hem Akkuyu’nun hem de Sinop’un devreye sokulması gerekiyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 09:24
banner53
YORUM EKLE

banner39