AKP: Kılıçdaroğlu rüzgarı da CHP'ye yeterli gelmedi-ANKET

AK Parti'nin sıcağı sıcağına yaptırdığı anketlere göre Kılıçdaroğlu'nun başkan seçilmesi CHP'ye de çok yaramadı.

AKP: Kılıçdaroğlu rüzgarı da CHP'ye yeterli gelmedi-ANKET

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye günlerdir Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği CHP'yi konuşuyor. Hedefini "yüzde 40" olarak belirleyen CHP'nin yeni liderinin iktidar alternatifi olup olamayacağı merak konusu.

Zaman'dan Ömer Şahin'in haberine göre AK Parti'nin sıcağı sıcağına yaptırdığı araştırmanın sonuçları Kılıçdaroğlu ve CHP'yi üzecek. Son kamuoyu yoklamasına göre Kılıçdaroğlu'nun hedefi olan yüzde 40'ı AK Parti alıyor. CHP'nin oyları ise yüzde 21'de kalıyor. Araştırmayı yapan Doç. Dr. Ertan Aydın, "Medya rüzgarı ile buraya kadar. Sayın Kılıçdaroğlu'nun gariban edebiyatı adına bahsettiği havuzlu villalarda daha çok CHP'liler oturuyor. Kılıçdaroğlu'nun ekstra oy için sağcı hamlelere ihtiyacı var." dedi.

anket_b.jpg

KILIÇDAROĞLU'NUN RÜZGâRI 5-6 PUAN

Pollmark'ın 5 bin 278 kişiyi kapsayan "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde yeni bir döneme giren CHP'nin geleceğine ilişkin önemli ipuçları veriyor. Araştırma Baykal'a ait olduğu iddia edilen kasetin piyasaya düştüğü, Kılıçdaroğlu'nun da adaylığını açıkladığı 13-20 Mayıs dönemini kapsıyor. Ertan Aydın, bir önceki araştırmada CHP oylarının yüzde 19 olduğunu, kasetle birlikte bir miktar düşüşün de olacağını söylerken, "Kılıçdaroğlu'nun CHP'ye hareketlilik getirdiğini" ancak bunun da sınırlı olduğunu ifade ediyor. Kılıçdaroğlu'nun etkisinin 5-6 puan göründüğünü savunan Aydın, "Sayın Baykal, solun maksimum oyunu alıyordu. Kılıçdaroğlu'nun oy artışı için sağdan oy getirmesi lazım." görüşünü dile getiriyor. Ankette Deniz Baykal'ı CHP genel başkanlığından istifaya sürükleyen kaseti piyasaya kimin sürdüğü de vatandaşa soruluyor. Sonuçlara göre halkın önemli bir bölümü komplonun ardında CHP içerisindeki muhaliflerin bulunduğuna inanıyor. Referandum sürecinin de sorulduğu araştırma sonuçları, 12 Eylül'de sandığa gidenlerin yüzde 57'sinin "evet" oyu vereceğini ortaya koyuyor.

Referanduma CHP tabanının yüzde 11'i, MHP'lilerin 22'si BDP'lilerin de 39'u destek vereceğini söylüyor. CHP'nin Anayasa oylamasına katılmaması ve Anayasa Mahkemesi'ne gitmesi de seçmenin çoğunluğunca olumsuz olarak değerlendiriliyor. "Seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna da katılımcıların % 40,4'ü AK Parti, % 21,9'u CHP, % 14,1 MHP, % 6,7'si BDP ve % 4,4'ü SP cevabı veriyor. Katılımcılar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı % 32,4 ile en beğenilen siyasetçi olarak görüyor. Bunu 5,6 ile Deniz Baykal, 5,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu, 4,7 ile Devlet Bahçeli ve 2,0 ile Mustafa Sarıgül izliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 16:12
banner53
YORUM EKLE

banner39