banner39

AKP refarandum kampanyasını Ramazan öncesi yapacak

AK Parti, refarandum süreci kampanyasını Ramazan ayına göre ayarladı.

Arşiv 28.05.2010, 10:56 28.05.2010, 10:59
AKP refarandum kampanyasını Ramazan öncesi yapacak

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Referandum sürecinde kampanya takvimini Ramazan ayına göre ayarlayan AK Parti, yoğun çalışmayı, Ramazan öncesindeki 1 Temmuz-9 Ağustos arasında yürütecek. Erdoğan 50 ilde konuşma yapacak.

AK Parti yönetimi, referandum süreci için hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Ramazan öncesinde Temmuz ayını "dolu dolu" geçirmeyi planlayan AK Parti yönetimi, planlamalarını buna göre yapıyor. Başbakan Erdoğan için 50 ilde konuşma ve miting öngörülürken, 81 ilin tamamında ve 72 büyük ilçede mutlaka açık hava toplantısı düzenlenecek. AK Parti, yoğun çalışmayı, Ramazan öncesindeki 1 Temmuz-9 Ağustos arasında yürütecek. Ramazan ayında iftar programlarına ağırlık verecek olan AK Parti 9 Eylül 12 Eylül arasındaki bayram tatilinde final çalışması yapacak.

ANAYASA MAHKEMESİ NE KARAR VERECEK ?

Teşkilatlara ve halka dağıtılacak, "Anayasa değişikliğine niçin ‘Evet' diyoruz" kitapçığına son şekli vermek içinse Anayasa Mahkemesi'nin kararı bekleniyor. Yüksek Mahkeme'nin, CHP'nin yaptığı itiraza nasıl bir karar vereceğini merakla bekleyen AK Parti yönetimi, kampanyaya Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karara göre son şekli verecek. Anayasa Mahkemesi'nin, anayasa paketindeki HSYK'nın ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısında değişiklik öngören düzenlemeleri anayasanın değiştirilemez hükümlerine aykırı bularak paketten çıkarma kararı vermesi durumunda ise referandumda anayasa paketine tüm partilerin destek vermesi bekleniyor. Bu durumda AK Parti'nin nasıl bir politika izleyeceği henüz netlik kazanmadı.

ANA SLOGAN : HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

Kampanyada ana slogan olarak, "Üstünlerin Hukukundan Hukukun Üstünlüğüne" işlenecek. Bunun yanı sıra "12 Eylül'le hesaplaşma", "daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlük" temaları öne çıkarılacak. İstikrarın sağlandığı ülkede ekonomik zenginliğin de artacağı vurgulanacak. AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin anayasa değişikliğine karşı "kol kola" hareket ettiği temasını işleyecek. MHP'ye, "12 Eylül mağduru MHP, 12 Eylül anayasasına arka çıkıyor" argümanıyla yüklenilecek. BDP'ye de "Parti kapatmadan müzdarip olmalarına rağmen, parti kapatmayı zorlaştıran düzenlemeye dahi destek olmadılar" eleştirisi yöneltilecek.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?