banner15

AKP savunmasında 3 General ismi

Ak Parti'nin Anayasa Mahkemesi'ne sunduğu ön savunmasında 3 General'in ismi de yer aldı.

AKP savunmasında 3 General ismi


AK Parti'nin kapatanma davasına karşı Anayasa Mahkemesi'ne verdiği ve dün Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'na da ulaştırılan ön savunmasında adı geçen bazı isimler netleşti.

İddianamede, yurt dışındaki Fethullah Gülen cemaatine yakın okullarla ilgili suçlamalara yanıt niteliğindeki bölümde Hava Kuvvetleri eski Komutanı, emekli Orgeneral Halis Burhan'a da yer verildiği öğrenildi.

Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya, iddianamenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili bölümünde, Gül Dışişleri Bakanı iken Gülen okullarını ziyaret etmesini ve ilgili genelgesini deliller arasında göstermişti. Ön savunmada, bu delilerin geçersizliğine kanıt olarak önceki cumhurbaşkanları Turgut Özal, Süleyman Demirel ile eski başbakanlar Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ve bazı bakanların da bu okulları ziyaretine ilişkin belgeler ortaya konuldu. Eklenen belgelerden biri de emekli bir general ile ilgiliydi.

ORGENERAL BURHAN DA ZİYARET ETTİ

Ankara kulislerinden dün gün boyu kimliği tartışılar bu komutanın emekli Orgeneral Halis Burhan olduğu ve emekliye ayrıldığı 1995'ten sonra gittiği Türki Cumhuriyetler'deki okullardan çok etkilendiği belirlendi. Burhan'ın, bir ziyaretin ardından sarf ettiği şu sözler de savunmaya konuldu: "Tamamen çağdaş yöntemlerle eğitim yapan ve 21. yüzyıl bilgi toplumlarına insan yetiştiren bu müstesna müesseselerin tüm eğitim kadrosunun Türk dünyasına yapmakta oldukları katkılar her türlü takdirin üstündedir."

2 TÜMGENERALİN İSMİ DE VAR

İki emekli tümgenerale ait şu açıklamalar da AK Parti'nin ön savunmasında iddiaları çürütmek üzere yer aldı:

Erdinç Türe: Bizim gezi dolayısıyla geldiğimiz Özbekistan'da Türkiye'nin eğitim merkezleri açtığını da öğrendim ve çok memnun oldum. Ziyaretimde gördüm ki eğitim tarafsız, ilmi, ciddi ve milli tarzda yürütülüyor.

İlhan Atabaş: Özbek-Türk Taşkent Erkek Lisesi'ni derin takdir duygularımla gezdim. Gördüğüm güzellikler Özbek balalarının istikbale çok güvenilir şekilde yetiştirilmekte olduğu intibaını vermiştir."

Kaynak: Yeni Şafak

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 15:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35