banner39

AKP'de '330 oyun altına düşersek' planı

AK Parti Anayasa değişikliği görüşmeleri için 330 oyun altına düşme olasılığına karşı ara çözüm düşünüyor.

Arşiv 25.04.2010, 13:53 25.04.2010, 14:03
AKP'de  '330 oyun altına düşersek' planı

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara

AK Parti, bir yandan anayasa değişikliğini 330 oyun altına düşmeden tek başına geçirmeye gayret ederken, diğer taraftan da 330 oyun altına düşme olasılığına karşı, muhalefetle uzlaşı kapısını açık tutuyor. AK Parti yönetimi, bir yandan BDP diğer yandan da CHP Grubu’yla temaslarını sürdürüyor.

AK Parti, bir yandan anayasa değişikliğini 330 oyun altına düşmeden tek başına geçirmeye gayret ederken, diğer taraftan da 330 oyun altına düşme olasılığına karşı, muhalefetle uzlaşı kapısını açık tutuyor. AK Parti yönetimi, bir yandan BDP diğer yandan da CHP Grubu’yla temaslarını sürdürüyor.

AK Parti yönetimi, anayasa değişikliği sürecini tek başına 330 oyun üstünde götürmek için tüm imkanları seferber ediyor. Başbakan Erdoğan, Meclis’ten ayrılmayarak, AK Parti Grubu’nu fire vermeme konusunda ayakta tutuyor. Psikolojik eşik olan 330 oyun altına düşmemek için ilk turda ipleri sıkı tutan Başbakan Erdoğan, B Planı çerçevesinde de muhalefetle uzlaşı kapısını açık tutuyor. AK Parti yönetimi, “2’inci turda ya 330 oyun altına düşersek” olasılığına karşılık, hem BDP hem de CHP’yle uzlaşı kapısını açık tutuyor.
AK PARTİ'DE EN AZ 3 GİZLİ FİRE VAR

AK Parti, BDP’nin desteğini almak için 3-4 gündür yaptığı temaslardan olumlu yanıt aldı. Aynı günlerde CHP ile yapılan temaslar hem CHP’nin sert tutumu hem de BDP’nin sıcak mesajlar vermesiyle birlikte geri plana itildi. AK Parti Grubu içinden kendisini gizleyen 3-4 milletvekilinin anayasa değişikliğine “red” oyu vermesine rağmen, bağımsızların desteğiyle 335 oyun altına düşmüyor.

BDP’DEKİ BÖLÜNMEDEN NE ÇIKACAK ?

Bakanlar ve AK Parti yöneticileri BDP’li milletvekillerinin kendi aralarındaki “destek verelim-destek vermeyelim” anlaşmazlığını, desteğe çevirmek için BDP’li milletvekillerini birebir markaja almaya devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başta olmak üzere AK Parti yöneticileri, BDP’li milletvekilleriyle kuliste sohbet ederek, diyalog kapısını açık tutuyor. Bu arada BDP’nin 1’inci tur sonunda AK Parti’ye, “Gelin şunları yapın; paketi birlikte çıkaralım” çağrısı yapması bekleniyor. BDP’nin çağrısında, Öcalan’ın Çarşamba günü avukatlarıyla yaptığı görüşmeden çıkan, “Demokratik anayasa” ve KCK operasyonlarından tutuklanan BDP’lilerin serbest bırakılması şartlarının yer alacağı kaydediliyor.

 2'İNCİ TURDA SÜRPRİZLER OLABİLİR

BDP’de pakete destek verme eğiliminin artması, AK Parti ile CHP arasındaki dirsek temasının geri plana itilmesine neden oldu. AK Parti, ikinci turda, “Her hangi bir madde 330 oyun altına düşüp paketten çıkarsa paketi tamamen geri çekelim” önerisini tartışırken, herhangi bir maddenin 330 oyun altına düşmesi halinde CHP’ye, “Sizin önerdiğiniz gibi paketteki 3 konuyu ayırıp referanduma götürelim” önerisi götürülmesi de seçenekler arasında yer alıyor. Ancak, CHP’nin 28 Nisan’dan sonra başlayacak 2’inci tur görüşmelere ilişkin bu seçeneklere yaklaşımının AK Parti tarafından kestirilememesi AK Parti’yi CHP’yle uzlaşı temasından uzak durmaya itiyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?