banner15

AKP'li vekil çileden çıktı, zor zaptedildi-FOTO

CHP'li vekillerin sataşmalaına kızan Zülfikar İzol, güçlükle Genel Kurul dışına çıkarıldı.

AKP'li vekil çileden çıktı, zor zaptedildi-FOTO

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol, CHP'lilerin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeler sırasında gündeme geTirdiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın malvarlığına ilişkin tartışmalar sırasında sinir krizi geçirdi.

CHP'lilere yönelik, "Sizin yalanlarınıza dayanamıyorum." diye bağıran İzol, CHP'lilere doğru yürümeye çalıştı. Arkadaşları tarafından durdurulmaya çalışılan İzol, sinir krizi geçirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda Başbakan Erdoğan'ın malvarlığıyla ilgili tartışmalar üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli kürsüde konuşmasına başlarken, CHP'lilerin sataşması üzerine AK Partili Zülfikar İzol oturduğu yerden fırladı ve "Yeter artık, yeter artık. İftiralarınızı artık kaldıramıyorum" diyerek bağırdı. CHP sıralarına doğru gitmeye çalışan İzol'a partili arkadaşları engel olmaya çalıştı. Ancak İzol, sinir krizi geçirerek bağırmayı sürdürdü. Bu arada İzol'un fenalaştığı görüldü. AK Partili vekiller tarafından apar topar kulise çıkarılan İzol'a ilk müdahale Meclis doktorları tarafından yapıldı. Bu esnada bazı milletvekilleri de ambulans ve sedye istedi. Zülfikar İzol'un parmağının kırıldığı anlaşıldı,

Genel Kurulda fenalaşarak arkadaşları tarafında dışarıya çıkarılan İzol, sağlık müdahalesi yapılması için bir süre bekletildiği bölümde doktorları yanına yaklaştırmadı. İzol, milletvekilleri tarafından zorla Meclis bahçesine çıkarıldı, ancak burada da bağırmaya devam etti. Bunun üzerine Bahçede bir süre dolaştırılan İzol'u, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM kulisine çağırarak sakinleştirmeye çalıştı.

CHP'LİLER ERDOĞAN'IN MALVARLIĞINI GÜNDEME GETİRDİ

Teklifin "Ekonomik Sosyal Konsey"in Anayasa kapsamına alınmasını öngören 24. maddesi ile ilgili önergeler nedeniyle söz alan CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, dün "Erdoğan'ın dünyanın en zengin 8. başbakanı" olduğunu söylediğini, verdiği bilginin doğru olduğunu, ancak kaynak konusunda yanlış bilgi verdiğini söyledi.

Altay, krallar, kraliçeler, prensesler, sultanlar düşülünce Başbakan Erdoğan'ın 1 milyon 800 bin dolar gelirle 8 ya da 9. en zengin Başbakanı olduğunu ileri sürdü. 

Altay, AK Parti sıralarından yoğun laf atmalar üzerine, "Konuya ilişkin araştırma önergesi vereceğiz. Biraz onurunuz varsa destek verirsiniz" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, sataşma olduğu gerekçesiyle söz adı. 
Canikli, kürsüye geldiğinde, AK Parti'li İzol, bağırarak ve sıralara vurarak Altay ve CHP milletvekillerine tepki göstermeye başladı. Bazı AK Parti milletvekillerinin sakinleştirmeye çalıştığı İzol, bağırmayı ve tepki gö stermeyi sürdürdü.

Başkan Mehmet Ali Şahin, milletvekillerinden İzol'u salondan çıkarmalarını istedi. İzol, güçlükle Genel kurul dışına çıkarıldı. Kulise çıkarılan İzol, burada da sakinleştirilmeye çalışıldı. Kuliste bir süre dinlendirilen İzol, milletvekillerinin nezaretinde bahçeye çıkarıldı. İzol, daha sonra tekrar kulise gelerek, Genel Kurul çalışmalarını televizyondan izleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanına gitti ve elini öpmeye çalıştı. Ancak Başbakan Erdoğan, buna izin vermedi. Erdoğan, İzol'u yanına oturtarak, bir süre sohbet etti. 
Bu arada İzol'un incinen sağ eli, buz tedavisi uygulandıktan sonra sarıldı. İzol, sarılı elle 24. madde için oy kullandı. İzol'un çıkarılmasından sonra konuşmaya başlayan Canikli, Altay'ın dünkü konuşmasını düzelttiğini belirterek, "Yanlış kaynaktan bilgi aldığını söyledi ve sıralamanın yanlış olduğunu belirtti. Dolayısıyla konuşmasında iddiasının yalan olduğunu ikrar etti" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın sözü edilen listede alttan 3. sırada olduğunu belirten Canikli, "İddianın asılsız olduğu ortaya çıktı. Biz Sayın Baykal'ın mal varlığını açıklamasını bekliyoruz. Dünyada ana muhalefet liderleri arasında zenginlik bakımından kaçıncı sırada? Onu bekliyoruz" dedi.

Yine sataşma gerekçesiyle söz alan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, önümüzdeki hafta Başbakan, bakanlar ve çocuklarının mal varlıkları ile ilgili Meclis Araştırma Önergesi vereceklerini belirterek, "Sayın Başbakan'ın aldığı aylıklar, çalıştığı şirketler belli, ödedikleri vergiler belli. Toplarsınız. Herkes çıkar izah eder. Olur biter.Bu kadar basit bir olayı uzatmanın mantığı yok" diye konuştu.

Önergenin Erdoğan'ın mal varlığı ile ilgili kuşkuları ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bizim getirdiğimiz araştırma önergesine evet derseniz size saygı duyacağız. Önergemizi reddederseniz bu tartışmalar devam eder" dedi.

Erdoğan'ın mal varlığını bildiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Biz kaynağını merak ediyoruz, Sayın Canikli. Mal varlığını açıklamaktan, alın teri ile kazanılan paradan kimse korkmamalıdır" diye konuştu.

Başkan Şahin, sataşma nedeniyle söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç'a söz vermeyerek tartışmayı bitirdi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 17:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35