banner39

Akraba dışı organ nakli satışına yasak geliyor

Sağlık Bakanlığı, organ mafyasının önüne geçmek için akraba dışı nakle yasak getirmeyi planlıyor.

Arşiv 02.10.2009, 18:15 03.10.2009, 07:09
Akraba dışı organ nakli satışına yasak geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, organ ticareti ile ilgili haberlerin ardından, akraba dışında organ nakillerinde geri adımın gündemlerinde olduğunu belirtti. Akdağ, "Bilim ve Teftiş kurullarının vereceği ilk raporlar belirleyici olacak." dedi. Organ naklini yapacak hastanenin etik kurulunun çok dikkatli davranmadığı eleştirisinde bulunan Akdağ, "Belli ki, mekanizmada aksamalar olmuş." diye konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gazi Üniversitesi'nin Acil Dış Polikliniği açılışına katıldı. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Akdağ, organ ticareti ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine, "Savcılık soruşturma yürütüyor. Bakanlık olarak meseleyi takibe aldık. Bugün ilgili Bilim Kurulu'nu topluyoruz." dedi.

Kadavradan ve yakın akrabalardan organ nakli yapılabildiğini anımsatan Akdağ, "Akraba olmayanlardan ise organ nakli yapılabilmesi için, organ naklini yapan ilgili hastanelerin Etik Kurulları'nın burada bir para, menfaat ilişkisinin olmadığına kanaat getirmesi, bunu kayıt altına alması gerekiyor." diye konuştu. "Bellik ki bu mekanizmada belli aksamalar olmuş." diyen Akdağ, "Özellikle Etik Kurulların bu konuda çok dikkatli davranmasını beklerdik." ifadesini kullandı.

Akdağ, "Akraba dışındaki organ nakillerinde geri adım atılabilir mi?" şeklindeki soruya, "Bu şu anda gündemimizde. Bir taraftan, Bilimsel Kurul'un çalışmaları, bir yandan teftiş kurullarının bize vereceği ilk bilgiler belirleyici olacak." cevabını verdi. 'Tamamen insani sebeplerle' akraba olmayanlardan organ nakline izin verildiğini anımsatan Akdağ, "Ama arada bir menfaat ilişkisinin bulunmaması şart. Kurulursa, iş ticarete döner." dedi. Söz konusu olayda da ilk bulguların buna benzer bazı şeylerin yapıldığına işaret ettiğini belirten Akdağ, "Gerekenleri derhal yapacağız." ifadelerini kullandı.

Akdağ, Bilim Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yapılıp yapılmayacağı şeklindeki soru üzerine, "Karar alırlarsa, açıklama yapabiliriz. Ama Teftiş Kurulu'nun da izlenimlerini almak isterim." şeklinde konuştu. Akdağ, konuyla ilgili yapılacakların en geç bir kaç gün içinde netleşeceğini vurguladı.

(CİHAN)

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?