banner39

Aksa İntifadasının Ölü ve Yaralı Bilançosu

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Aksa İntifadasının Ölü ve Yaralı Bilançosu

29 Eylül 2000 tarihinde şu anki İsrail başbakanı Ariel Şaron'un Mescidi Aksa'ya provokasyon ve tahrik amaçlı bir ziyaret girişiminde bulunmasıyla patlak veren Aksa intifadasının 31 Temmuz 2004'e kadarki döneminin ayrıntılı bir ölü ve yaralı bilançosu çıkarıldı. Filistin Bilgi Merkezi'nin yaptığı geniş çaplı araştırmalara dayanılarak çıkarılan istatistiklere göre söz konusu dönemde işgal güçlerinin saldırıları sonucunda şehit edilen Filistinlilerin sayısı 3474'ü buldu. Bunların 643'ünü çocuklar, 239'unu da kadınlar oluşturuyor. Öldürülenlerin 270'ini işgal devletinin "Arananlar" listesine alıp da yakın takiple gerçekleştirdiği suikastlarda öldürdüğü kişiler oluşturuyor. Ancak bu yakın takip yoluyla gerçekleştirilen suikastlarda ayrıca arananlarla ilgileri olmayan 136 sivil şahıs öldürüldü.

Çıkarılan istatistiklere göre 113 Filistinli de işgal devletinin askeri geçit noktalarındaki işkenceleri yüzünden hayatını kaybetti. Çünkü işgal güçleri bu geçit noktalarında hastaları, doğum yapmak üzere olan kadınları ve daha başkalarını herhangi bir insani ölçü tanımadan bekleterek eziyet ediyor. Bu eziyet yüzünden çok sayıda kadın askeri geçit noktasında doğum yapmak zorunda bırakıldı. Buralarda dünyaya gelen bebeklerin çoğu yaşamıyor. Bazen doğum yapan anneler de hayatlarını kaybediyorlar. Filistin Bilgi Merkezi'nin yaptığı tespitlere göre buralardaki bekletme ve kötü muamele yüzünden zamanında hastaneye yetiştirilemeyen 113 Filistinli hasta geçit noktasında veya hastaneye götürüldükten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.

Belirtilen süre içinde şehit edilen Filistinlilerin 45'ini ise Yahudi yerleşim merkezlerine yerleştirilen sözde "sivil (!)" Yahudilerin saldırılarında öldürülenler oluşturuyor. Bu sayı da işgal devletinin Filistin halkını öz yurdundan çıkarma amaçlı savaşında sivil ve askeriyle birlikte hareket ettiğinin, saldırılarının ortaklaşa yürütüldüğünün bir belgesi.

Öldürülenlerin 344'ünü Filistin özerk yönetimi bünyesinde görev yapan güvenlik görevlileri oluşturuyor. 220 kişi ise sporcular arasından seçilmiş. 31 kişi de saldırılarda yaralananlara acil hizmet götürmeye çalışan sağlık görevlileri ve acil yardım ekipleri arasından seçilmiş.

Siyonist işgal güçleri saldırılarında basın mensuplarını da ihmal etmiyorlar. Bu yüzden 9 kurban da basın mensupları arasından seçilmiş. Bunların içinde iki kişi de Filistin asıllı olmayan yabancı basın mensuplarından. Ancak basın mensuplarına yönelik saldırıların hepsi dokuz basın mensubunun öldürülmesinden ibaret kalmamış. Belirtilen dönem içinde işgal kuvvetleri ve sözde "sivil (!)" Yahudi yerleşimciler tarafından basın mensuplarına yönelik olarak toplam 705 saldırı gerçekleştirilmiş. Bu saldırılardan bazıları sadece yaralanmalara sebep olmuş. Bazılarında da basın mensuplarının cihazlarına zarar verilmiş veya çalışmaları engellenmiş.

İşgal güçlerinin ve onların destek gücü gibi çalışan sivil yerleşimcilerin saldırılarından en büyük pay alanlar ise öğrenci kesimi olmuş. Çünkü öldürülenler içinde 697 kişi öğrenci kesiminden. Bunların içinde anaokulundan üniversiteye kadar her merhaleden öğrenci var.

Saldırıların öldürme boyutu dikkate alınırken çoğu zaman yaralama boyutu dikkatlerden uzak tutuluyor. Oysa yaralanmaların sebep olduğu olumsuz sonuçlar bazen öldürme olaylarınınkinden de fazla olabiliyor. Çünkü bazı kişiler işgal güçlerinin saldırılarının sebep olduğu yaralanmalar yüzünden bir ömür boyu sakatlığa, tekerlikli sandalyeye veya benzeri bir alete mahkûm olabiliyor. Çalışamaz, ailesine bir gelir sağlayamaz hale geldiğinden ömrünü başkalarının ellerine bakmakla geçiriyor.

Filistin Bilgi Merkezi'nin yaptığı tespitlere göre belirtilen dönem içinde işgal güçlerinin ve onların destek unsuru olarak saldırılarda bulunan sözde sivil yerleşimcilerin saldırıları sebebiyle yaralanan Filistinlilerin sayısı 42 bini aştı. Bunlardan 8435 kişi hastanelerde tedaviye alındı. Yaralananlar arasında da en büyük oranı eğitim sektöründe bulunanlar oluşturuyor. Çünkü yaralananlar içinde 4689 kişi öğrenci, öğretmen veya eğitim sektöründe çalışan personelden oluşuyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?