banner15

Akşam Gazetesi MB bürokratlarını fişledi

Gazete, MB yöneticilerini eşlerinin türbanına göre fişleyerek bir skandala imza attı.

Akşam Gazetesi MB bürokratlarını fişledi

 

Basındaki İslami duyarlılığa sahip bürokratları fişleme kampanyasına katılan Akşam Gazetesi,"Fişleme" denilen şeyi gazete sayfasına taşıdı. Eşi türbanlı üyeler tek tek afişe edildi.

Akşam Gazetesi "Eşi Türbanlılar 3-2 öne geçti" şeklinde ilginç bir haber yayınladı. Haberde Merkez Bankası üyeleri'nin fotoğrafları yayınlandı ve her birinin altına eşlerinin türbanlı olup olmadıkları tek tek yazıldı.

Akşam Gazetesi'nden Deniz Çiçek imzalı haber ve haberin gazetedeki sayfasının orjinal fotoğrafı şöyle:

Eşi türbanlılar 3 2 öne geçti

Başkan ataması sırasında başlayan Merkez Bankası yönetimindeki türbanlı eş tartışması, yeni bir boyut kazandı.

Uzun zamandır boş bulunan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı koltuğuna eşi türbanlı İbrahim Turhan (40) atanırken, Turhan'la birlikte Merkez yönetiminde 5'te 3 türban çoğunluğu yaşanmaya başlandı.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, başkan yardımcıları Erdem Başçı ve İbrahim Turhan'la birlikte banka yönetimindeki türbanlı eş sayısı üçe çıkarken, başkan yardımcıları Mehmet Yörükoğlu ve Burhan Göklemez'in eşlerinin başı açık... Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin dolmasıyla 2006'da başkanlığa atanacak isim konusunda büyük tartışma yaşanmış, o dönemde "türban kriteri" gündeme damga vurmuştu. Merkez Bankası Başkanlığı için hükümete yakın olan Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın adı geçerken, eşinin türbanlı olması büyük tartışma yaratmıştı.Başçı'nın türbanlı eşi o dönem gazetelerin manşetlerine taşınırken, Başçı'nın niteliklerinden çok eşi Sıdıka Başçı tartışılmıştı. Dönemin Cumhurbaşkanı Sezer'in, Başçı'ya soğuk baktığı bilinirken, yine eşi türbanlı Adnan Büyükdeniz de Sezer'den veto yemişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da o dönem yaşanan türban tartışmaları için "bal gibi atarım" değerlendirmesinde bulunmuştu.

2-2 DENGESİ 2 YIL SÜRDÜ

Merkez Bankası başkan yardımcılarından Şükrü Binay'ın, 4 Haziran 2006'da görevinden ayrılmasından bu yana bir başkan yardımcılığı koltuğu boş bulunuyordu. Dün yayınlanan atama kararıyla, Banka Meclisi ve Para Politikası Kurulu Üyesi İbrahim Turhan bu koltuğa oturdu. İbrahim Turhan, Başkan Yılmaz'ın geçtiğimiz hafta sonu gazetelerin ekonomi müdürleriyle yaptığı sohbet kahvaltısına da katıldı.

YENİ YARDIMCI SİVRİ DİLLİ

Yeni başkan yardımcısı Turhan, Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi işletme bölümünü bitirdi. Turhan, bir konferansta yaptığı konuşmada "İslam'a, bir iktisadi model tasarlayacakken ekonomiden faizi çıkardık, 'İslami ekonomi oldu' yanlışına düşmememiz lazım. Bu durum Pakistan'ın atom bombasına besmele yazarak bombanın İslami olduğunu iddia etmesine benzer. Bu bağlamda, gelirler politikasıyla ilgili önemli düzenlemelerin olması gerektiğini acizane ifade etmek istiyorum" yorumu yapmıştı.


Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35