banner39

Aksa Camii için 1 milyon imza

Müslüman alimler Aksa Camii için bir milyon imza toplayıp BM'ye dilekçe halinde göndermeye hazırlanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Aksa Camii için 1 milyon imza

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Müslüman alimler ve düşünürler, 1967’den beri İsrail’in illegal kontrolü altında bulunan el-Aksa Camii için bir milyon imza kampanyası başlatıyor.

 

Birleşmiş Milletler genel sekreterine sunulacak 1 milyon imzalı dileçke el-Aksa’nın tüm Müslümanlar için kutsal statüsünün altını çizmeyi amaçlıyor.

 

Müslüman imamlar, Kudüs’teki el-Aksa Camii’nin yakınındaki tartışmalara neden olan İsrail’in kazı çalışmalarını durdurmak amacıyla Salı günü bir kampanya başlattı ve BM genel sekreterine sunulmak üzere dilekçeye bir milyon imza toplamaya and içtiler.

 

Mısır doğumlu Yusuf el-Karadavi dahil imamlar, Arap ve İslam dünyasından bir milyon kişiyi BM genel sekreteri Ban Ki Moon’a sunulacak dilekçeye imza koymalarını sağlayacak planlar da dahil bu hareketi başlatmak için Katar’ın başkenti Doha’da biraraya geldiler.

 

Kampanyayı başlatan Katar İslam Yardım Derneği’nin bir yetkilisi olan Ayedh el Qahtani, “Bir milyon imza, El Aksa’nın tüm Müslümanlar için kutsal statüsünün önemini belirtmek amacıyla BM genel sekreterine gönderilecek olan türünün en uzun mektubu el-Aksa’nın savunması için toplanacak” dedi.

 

İslam’ın en kutsal üçüncü yeri olan el-Aksa cami yakınındaki İsrail’in inşaat çalışması Filistinlilerin büyük protestolarına neden olmuş ve tüm dünyadaki Müslümanları kızdırmıştı.  

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?