banner39

Aksaray'da ihmal 6 bin kişiyi hasta etti

Aksaray'daki 6 bin kişiyi etkileyen ishal vakasında yapılan incelemeler, hastalığı sudan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Arşiv 19.05.2008, 17:32 19.05.2008, 17:32
Aksaray'da ihmal 6 bin kişiyi hasta etti


Aksaray'daki ishal vakalarının sayısı 6 bine yaklaşırken, hastalık etkenini bulmaya yönelik laboratuvar çalışmaları bugün sonuçlandı: Hastalık sudan kaynaklandı, bunu takiben kişiden kişiye bulaştı.

Sağlık Bakanlığı, Aksaray ile Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde görülen ishal vakalarının sudan kaynaklandığı belirtilerek, her iki yerleşim yerinde de su klorlamasının yeterli seviyeye getirildiği bildirdi.

İshal vakaları Aksaray'da 13 Mayıs'ta, Şereflikoçhisar'da da 16 Mayıs'ta başlamış; yapılan ilk incelemelerde kimyasal ve toksikolojik kirliliğe rastlanmamıştı.

Bakanlık açıklamasında, "Hastalık etkenini bulmaya yönelik ayrıntılı laboratuvar çalışmaları bugün sonuçlanmıştır. Hastalardan alınan örneklerde birden fazla etken tespit edilmiştir. Bu etkenler Adenovirüs, Rotavirüs, Norovirüs gibi viral etkenler ve koliform bakterilerdir. Vakaların her iki yerleşim biriminde de su kaynaklı bir bulaşma şeklinde başladığı ve bunu takiben hasta kişilerden sağlam kişilere bulaşma şeklinde devam ettiği anlaşılmıştır" denildi.

İHMAL YOL AÇTI

Açıklamaya göre; Aksaray'da yeterli su klorlaması yapılmakla birlikte lokal arızaların tamiri ve su borularının değişimi döneminde kirlenme oldu.

Şereflikoçhisar'da ise, su klorlaması bazı noktalarda yeterli seviyede olmadı, şebeke suyundaki kirlilik sonucu vakalar ortaya çıktı.

Bakanlık, her iki yerleşim yerinde de su klorlamasının yeterli seviyeye getirildiğini, bu bölgelerde yeni vaka başvuru hızında önemli azalmalar görüldüğünü kaydetti.

SİİRT'TEKİ VAKALAR DA SU KAYNAKLI

Bakanlık, ishal vakası görülen Siirt'e gönderilen uzman ekibin de dün çalışmalarına başladığı belirtilerek, "Su ve kanalizasyon altyapı faaliyetlerinin sürdürüldüğü bu ilimizde de vakaların su kirliliği kaynaklı olduğu anlaşılmış olup, ileri tetkik çalışmaları sürdürülmektedir" denildi.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Hastalık etkenlerinin bulaşma yolu su kaynaklı olmakla birlikte el yıkama, tuvalet temizliği, gıda hijyeni gibi temizlik kurallarına dikkat edilmediği takdirde temas yoluyla da bulaşma olabiliyor.

Bakanlık, "Belediyelerce sağlıklı içme ve kullanma suyu temini hususunda Bakanlığımız rehberlik ve denetim görevini itina ile yapmaya ve bu olaylara hassasiyetle yaklaşmaya devam edecektir" açıklamasında bulundu.

ASARAY'DA DURUM

Aksaray'da ilk günlerde sadece kent merkezinde karın ağrısı, bulantı ve ishal şikayetleri üzerine hastanelere yapılan müracaatlar, Gülağaç, Ortaköy ve Sarıyahşi ilçelerindeki hastanelere de gelmeye başladı.

Sadece Aksaray Devlet Hastanesi'ne dün yaklaşık 500 hasta aynı şikayetten dolayı müracaat etti.

Yine sadece Aksaray Devlet Hastanesi'nde karın ağrısı, bulantı ve ishal şikayetleri üzerine tedavi gören hasta sayısının 4 bin 860 olduğu açıklandı.

Bu sayı diğer 4 hastane, 11 sağlık ocağı ve özel poliklinklerde tedavi gören hastalarla birlikte yaklaşık 6 bine yaklaştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?