banner39

Aksu: CHP'ninki şark kurnazlığı

CHP lideri Deniz Baykal'ın Anayasa paketinin bölünerek oylanması önerisi, 'şark kurnazlığı' olarak değerlendirildi.

Arşiv 09.04.2010, 16:52 09.04.2010, 16:52
Aksu: CHP'ninki şark kurnazlığı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, "CHP demokrasi sınavından çakmıştır" diye konuştu. Abdülkadir Aksu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülmeye başlanan Anayasa değişikliği teklifine değinen Aksu, "Son sekiz yılda görmeye alışık olduğumuz manzara bir kez daha kendisini tekrar ediyor. İktidar partisi, bir adım atmak istiyor, karşısındaki muhalefet de 'ne gereği vardı, böyle iyiydik' diyerek onu engellemeye çalışıyor. Modern demokrasilerde muhalefet, halkın teveccühünü alıp iktidara gelebilmek için iktidardan daha ileri olduğunu ispatlamaya çalışır ve çıtayı daima daha yükseğe taşımak için çaba gösterirken bizde başta CHP olmak üzere muhalefet; statükoyu şiar edinir ve 'aman ha, kıpırdama, ona dokunma, buna yaklaşma, şunun yanından bile geçme, mümkünse otur, iş yapma' havasındadır" dedi.

"Dünyanın tersini yapmayı yöntem olarak görürler. Karşı olmayı özgünlük olarak görürler. Neyin karşısında olduklarını bilirler ama neyin yanında olduklarını bir türlü söylemezler. En büyük faaliyetleri, iktidarın icraatlarına engel olmaktır. Seçimde halkın karşısına gelecekte yapacaklarıyla değil, geçmişte yaptırmadıklarıyla çıkmayı tercih ederler" diyen Aksu, "Bir türlü Mersin'e gitmezler, hep tersinedirler. Milletin önüne seçenek koymaktan ziyade, olanı karalamayı iş zannederler. Tutarlı olmak gibi bir kaygıları yoktur. Dün söyledikleriyle bugün yaptıklarıyla uyumlu olması gibi bir hassasiyetleri de maalesef yoktur. Dün 'bu Meclis Anayasa değişikliği yapamaz' derken, Bugün 'şunları yapabilir ama şunları asla yapamaz' diyebilirler. Anayasa'nın değiştirilemez maddelerine, kendi çaplarında hayali eklemeler yaparlar" ifadelerini kullandı.

"Sorunlar etrafında değil, çözümler etrafında bir araya gelelim"

Muhalefet partilerinin, Anayasa'nın işlerine gelen maddelerine dokunulmazlık atfettiklerini ve demokrasinin gireceği ve giremeyeceği alanlar olduğuna inandıklarını kaydeden Aksu, CHP'nin hala tek parti döneminin nostaljisi içinde "memlekete ne gelecekse onu da biz getiririz, bir gün memlekete demokrasi gerekirse onu da biz getiririz" yaklaşımı içinde olduğunu öne sürdü.

Abdülkadir Aksu, "Onlara göre AK Parti çizmeyi aşmıştır. AK Parti çizmeyi aşmıştır çünkü tek başına iktidara gelmiştir, üstelik bunu da tekrarlamıştır. Onlara göre AK Parti, artık çok olmaya başlamıştır. Türkiye'yi Avrupa Birliğine üye yapma yolunda köklü adımlar atmıştır ve müzakere sürecini başlatmıştır. Türkiye, AK Parti ile AB yolunda ilerlerken bu yetmezmiş gibi bir de komşularıyla ve bölgesiyle ilişkilerini geliştirmektedir. Çevresiyle 'sıfır sorun' politikası izlemektedir. Muhalefetimiz, 'Hiç öyle şey olur mu? İllaki sorun olsun, illaki etrafında kenetlenilecek bir sorun olsun' demektedir. Biz de diyoruz ki sorunlar etrafında değil, çözümler etrafında bir araya gelelim" dedi.

"Onlara göre kınanacak işler yapıyoruz. Eşsiz bir muhalefetimiz var; darbeyi yapanlara, yapmaya çalışanlara değil, darbeyi engelleyenlere çatıyorlar. Türkiye'yi on yılda bir darbe yapılan bir ülke olmaktan çıkarmak başlı başına bir eleştiri sebebi olabiliyor. Ekonomisi her beş senede bir kriz geçiren bir ülke olmaktan Türkiye'yi kurtarmak bir takdir sebebi olmuyor, tam tersine 'IMF'ye muhtaç değiliz' dediğimiz için eleştiriliyoruz. Evet haddimizi aşıyoruz" diyen Aksu, "İçine kapanık, kendi kısır gündemine kilitlenen bir ülke olmak yerine dışa açılıp, dünyayla meşgul oluyoruz. Orta Asya ile Orta Doğu ile Atlantik ötesiyle ilgilenmek gibi bir hata yapıyoruz. Nevi şahsına münhasır muhalefetimize göre bizim suçumuz; sıradan olmamak, değişimci olmaktır" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?